Украйна създаде машината за борба с корупцията, но сега трябва да намери точните хора, които ще бъдат назначени начело на специализираната прокуратура и Националното бюро за борба с корупцията. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен във видеообръщение към украинските депутати и президента на страната Володимир Зеленски.
Необходимо е законодателство за процедурите за подбор на съдии в съответствие с препоръките на Венецианската комисия, коментира още тя по повод нужните реформи, които страната трябва да изпълни, за да стане пълноправен член на ЕС.
Председателят на ЕК отбеляза, че Украйна е единствената държава от Източното партньорство на Европа, която прие закон за премахване на контрола на олигарсите върху страната. Това беше едно от предизборните обещания на Володимир Зеленски. Законът беше одобрен през есента на 2021 година, но едва преди няколко дни той сложи подписа си под списъка с имената на олигарсите, на които ще бъде забранен достъп до политическия живот на страната.
"Сега трябва да се съсредоточите върху прилагането на този закон по юридически обоснован начин, като вземете предвид предстоящото становище на Венецианската комисия", препоръча Урсула фон дер Лайен.
Тя призова да бъде приет още и закон за медиите и създаване на независими медиен регулатор, чиито текстове да приведат украинското законодателство в съответствие със стандартите на ЕС.
"Никой не очаква от Украйна да попълни всички длъжности във вашите нови институции, докато толкова много от вашите най-добри и най-умни хора се бият на фронта. Но демокрацията в Украйна трябва да бъде придържана в правилната посока. Вече сте показали, че можете да приемете важни закони дори когато войната продължава, така че всеки ден е от значение", коментира още Урсула фон дер Лайен пред Върховната Рада.
На 23 юни европейските лидери дадоха статут на кандидат за членство в ЕС на Украйна. Украинският държавен глава коментира на свой ред пред депутатите, че Киев е изчакал рекордно кратко време - 115 дни, за да получи този статут и призова депутатите да работят също толкова ускорено, за да може влизането в общността да не отнеме десетилетия.
Той отбеляза, че Украйна има по-широк достъп до европейския пазар с премахването на митата за внос на украински стоки, осъществени са първите продажби на електроенергия в ЕС и отпадането на визи за някои категории работници, като например транспортните работници.
Във Върховната Рада Зеленски, председателят на парламента Руслан Стефанчук и премиерът Денис Шмигал подписаха споразумение за основните цели, които Украйна трябва да предприеме, свързани с членството на страната в ЕС. Това е сигнал за единството на държавните институции за постигането на стратегическата цел на Украйна - пълноправно членство в ЕС.
Европейският път на Украйна върви "ръка за ръка" с възстановяването, коментира още Урсула фон дер Лайен. Тя анонсира конференция за възстановяването на страната, която ще се проведе през следващата седмица в Лугано. Участие в нея ще вземе премиерът на страната Денис Шмигал, допълни още председателят на ЕК.
По време на извънредното заседание на Върховната Рада беше издигнат флагът на ЕС. "Това не е красив жест, а символ на усилията на всички нас, на всички държавни институции, че няма да има пауза в работата за членството в ЕС", каза Зеленски.
Днес (1 юли) ЕК одобри подкрепа за украинските бежанци в ЕС, която се изразява в отпадане на ДДС и мита за стоки от първа необходимост за украинците, потърсили убежище в страни от общността. По данни на Брюксел 14 млн. украинци са напуснали домовете си, бягайки от военните действия. Над 6 млн. от тях са в страни от ЕС. Мярката ще се прилага за стоки, внесени от държавни организации (публични органи и публичноправни органи, включително болници, правителствени организации, регионални правителства, общини/градове и др., както и от благотворителни организации, одобрени от компетентните органи на държавите членки.