Украинските власти увеличават призивите си за доставки на въоръжение и боеприпаси към своите западни партньори, съобщавайки за усилването на руската артилерия, пише Института за изучаване на войната (ISW) в своята дневна сводка за войната в Украйна. В страната почти са изчерпани запасите от боеприпаси от съветско време, а в много райони - в Северодонецк и Лисичанск, например, се водят позиционни битки , които изискват аритилерийски системи.
Липсата на боеприпаси може да наложи промяна на каналите за доставка и на артилерийски системи, отбелязват експертите. В момента превъзходството на Русия е съществено - по данни на украинските военни на всяка тяхна артилерийска система, руснаците имат между 10 и 15. Въпреки това на този етап Русия не може да осъществи пълен контрол над ключовия град Северодонецк.
Сателитни данни показват нова ПВО-система на Змийския остров, което да подсили мощта на Русия в Черно море. Руските военни съобщават и че са превзели Кинбурнската коса, Николаевска област, което също има дава допълнителен контрол над крайбрежието.
Руските власти съобщават за унищожени боеприпаси, получени от западните партньори, складирани в Термополска област. Местните власти обаче разпространиха снимки от разрушения на жилища и съобщиха за 22-ма пострадали граждани при този удар. Според съобщения в украинската информационна агенция УНИАН са били извършени четири удара с ракети "Калибър", дошли от Черно море.
По данни на украинските военни в Черно море има четири кораба и подводница, въоръжени с 36 ракети "Калибър".
Европейският проект не е завършен без Украйна
Европейският проект не е завършен без Украйна, коментира украинският президент Володимир Зеленски по време на брифинг след срещата си с председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен. Тя посещава за втори път в рамките на два месеца украинската столица.
Снимка: President.gov.ua
"Европа е мишена за Русия и Украйна е само първият етап на тази агресия", предупреди още Зеленски, цитиран от пресцентъра на Президентството. Затова и решението относно статута на страната за членство в ЕС ще даде отговор какво ще бъде бъдещето на ЕС и дали въобще има бъдеще този проект, категоричен беше той.
Урсула фон дер Лайен коментира, че в ЕК се работи денонощно над въпросника, който попълни Украйна, за да бъде дадена оценка дали са изпълнени критериите от Копенхаген. Именно те дават отговор дали страните изпълняват критериите за членство или не.
Процедурата предвижда ЕК да даде препоръка, а европейските лидери да преценят дали да дадат статут за кандидат за член на Украйна. Това ще стане по време на Европейския съвет на 23-24 юни, като решението да признаят Украйна за кандидат трябва да бъде подкрепено единодушно.
По време на брифинга председателят на ЕК оцени работата по гарантиране фондаменталните права, която свърши Украйна в предходните години и препоръча да бъде усилено законодателството за борба с корупцията. Има добри резултати, които трябва да бъдат укрепени, допълни още тя.
Но не всички в ЕС са на това мнение - скептицизъм за членството на Украйна официално изказват Нидерландия, Дания, Швеция и Португалия, според които Киев има много пропуски по отношение на върховенството на закона, а други членове пък не смятат, че страна, в която се водят военни действия, е подходяща за този статут, пише Bloomberg, позовавайки се на свои източници.
Възстановяването на Украйна
ЕС планира да има водеща роля във възстановяването на Украйна, стана ясно още по време на посещението на Урсула фон дер Лайен в Киев. "Заедно ще възстановим тази прекрасна страна, ще модернизираме Украйна", коментира тя пред представители на медиите след срещата си със Зеленски.
Общността подготвя платформа за възстановяване на Украйна, към която интерес вече проявяват страните от ЕС, международните финансови институции, граждани и бизнес, разказа още председателят на ЕК.
Вече влезе в сила решението за временно премахване на митата за внос на украински стоки в ЕС, беше финализирана и синхронизацията на енергийните мрежи, изграждат се и зелени коридори за подкрепа на износа на Украйна, отбеляза от своя страна украинският държавен глава.
"Тези и още много други линии на нашето сътрудничество укрепват не само Украйна и съседните страни, но и целия ЕС", подчерта Зеленски и поиска усилване на санкциите със седми пакет, в който да бъдат включени всички длъжностни лица и институции в Русия, които имат отношение към войната, както и всички руски банки, включително и "Газпромбанк".
"За свое собствено добро ЕС трябва да работи за отказа от всички руски енергоресурси", допълни още украинският държавен глава.
Сигнал за подкрепа
Bild am Sonntag съобщава за планирано общо пътуване на германския канцлер Олаф Шолц, френския президент Еманюел Макрон и италианския премиер Марио Драги в Киев. Според изданието това ще стане преди края на юни, когато Германия е домакин на среща на страните от Г-7. Такава визита би била силен сигнал за подкрепа към Украйна, още повече на фона на последните коментари на тримата лидери за опазване на имиджа на Русия, които разгревиха украинските власти.
Зеленски от своя страна обяви по време на своето ежедневно обръщение към украинския народ, че следващата седмица ще има интензивна дипломатическа работа, свързана с бъдещото членство на Украйна в ЕС.
* Информацията е допълнена към 16:50 часа