fallback

Наистина ли Русия откри схемата, с която да избегне дефолта?

ЕС постави под санкции Националния депозитар на Русия, който беше замислен като част от схемата за плащане по заемите

19:40 | 06.06.22 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Преди дни руският финансов министър Антон Сулуанов коментира, че Русия има схема, по която да плаща задълженията си по емисиите облигации и с нея ще избегне дефолта. Тя е същата както плащанията за газа, но този път в обратна посока - Москва ще плаща в рубли на облигационерите, които  ще трябва да открият сметки в рубли и твърда валута и да чакат превалутирането, което да извърши Националния депозитар на Русия.

Но дали това ще бъде достатъчно Русия да избегне дефолт след повече от век, коментира CNBC. Според Тимъти Аш, стратег в BlueBay Asset Management, малко чужди инвеститори ще се съобразят с искането на Москва да бъдат открити сметки в рубли.

"Става дума за международни компании, американски банки... те няма да нарушат своята репутация или да рискуват да попаднат под вторични санкции за няколко милиона", коментира анализаторът.

В момента Националния депозитар на Русия е една от малкото финансови институции, която не попада в списъка със санкции на САЩ, но от края на миналата седмица официално е част от шестия пакет с ограничения на ЕС. Депозитарът съобщи в петък (3 юни), че заради санкциите преустановява операциите в евро, въпреки че Москва планираше той да участва в схемата за плащанията по еврооблигациите, допълва Ройтерс.

През миналата седмица Citibank спря да обслужва плащането по еврооблигациите на Русия и тогава Москва заяви, че ще замени институцията със своя Национален сетълмент депозитар. Но сега, след като институцията спира операциите в евро, не е много ясно какво ще се случи със схемата. От депозитара все пак заявяват, че ще продължат операциите си с други чужди валути.

Досега от руското Министерство на финансите и от Националния депозитар отказват коментар относно новите европейски санкции, допълва още Ройтерс.

Анализаторите като цяло са скептични относно възможността Москва да избегне да бъде обявена в несъстоятелност от страна на рейтинговите агенции и международните институции. Според Тимъти Аш плащанията в рубли ще бъдат блокирани от Министерството на финансите и чуждите инвеститори няма да получат плащанията си, посочва CNBC.

Веднъж изпаднала в дефолт, Русия дълго време ще остане така, тъй като няма бързо решение на войната в Украйна, а и заради природата на самите санкции срещу руската икономика, коментира още Аш.

Докато все още не са официално обявени в несъстоятелност, има известен шанс някой да отпусне заем за руснаците - например Китай. Но дефолт вече променя всичко - дори и китайците ще бъдат много предпазливи, казва още анализаторът.

А дали несъстоятелност на Русия ще има по-широк ефект върху световната икономика? Според наблюдатели сътресенията няма да бъдат по-сериозни от тези, които предизвика финансовата криза в страната през 1998 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:56 | 13.09.22 г.
fallback