След известно колебание Европейският съюз реши да забрани вноса на повечето руски петрол. Заместването на суровия петрол Уралс с по-скъпия Брент ще увеличи и без това високите сметки за енергоизточниците на блока. Все пак обаче този ход ще свие най-доходоносния източник на приходи от износ на Москва и ще помогне да се спре военната машина на Владимир Путин.
Новият пакет от санкции на блока, който трябва да бъде официално одобрен от лидерите на ЕС по-късно тази седмица, предвижда незабавна забрана на 75% от вноса на руски суров петрол в Европа. До края на годината забраната ще достигне 90%. Частичното ембарго има за цел да позволи на Унгария и други държави без излаз на море да продължат да внасят руски петрол по тръбопроводи.
Неравномерното прилагане на най-мощния инструмент за санкции в Европа буди тревога, коментира Ройтерс. То ще доведе и до по-високи сметки за енергоносители за вече затруднените потребители. ЕС внася между 3 и 3,7 млн. барела руски петрол „Уралс“ на ден, твърди Rystad Energy. Замяната на 75% от тях с Брент за 120 долара за барел би означавало допълнителни разходи от поне 2 млрд. долара месечно.
Въпреки това ембаргото е значително. Руският износ на суров петрол и кондензат възлиза на 110 млрд. долара, което е повече от една пета от всички приходи на Москва от износ на суровини през 2021 г. Въпреки че петролът може да бъде транспортиран на други места по-лесно, отколкото газът, Русия ще се затрудни да замени напълно този загубен износ от ЕС. Индия купува рекордни количества руски суров петрол с отстъпка, но вече използва рафинериите си над официалния им капацитет, казват анализаторите на RBK.
Китай все още не е увеличил вноса си, но икономиката му не е толкова жизнена след продължителните спирания заради Covid. Ембаргото на ЕС ще обезкуражи неруските танкери да транспортират суров петрол от страната.
Русия би могла да печели поне 8,1 млрд. долара месечно от износ на 3 млн. барела дневно за ЕС при сегашните цени на суровия петрол Уралс. Анализаторите на Rystad твърдят, че Москва може да успее да пренасочи в най-добрия случай 1 милион от барелите, които преди това са били предназначени за ЕС, което означава, че износът от 3 млн. барела бързо ще се свие до едва 1,75 милиона барела. Това означава пропуснати приходи от поне 3,4 млрд. долара месечно в началната фаза на ембаргото, или малко над 40% от очакваните месечни приходи на Москва от износа за ЕС, показват изчисленията на Reuters Breakingviews. Тези загуби могат да нараснат до поне 4,5 млрд. долара месечно, след като влезе в сила пълната забрана на ЕС. И така - петролното ембарго ще навреди повече на Русия, отколкото на Европа.