Украинският президент Володимир Зеленски се опасява от обезлюдяване на Донбас в условията на масирани руски атаки на изток. „Продължаващата офанзива на окупаторите в Донбас може да направи региона безлюден", заяви Зеленски в рамките на редовното си вечерно видеообръщение в Киев.
Градовете ще бъдат разрушени, хората ще бъдат убити или отвлечени. Това е „очевидна политика на геноцид", каза държавният глава. В петък отброяваме 93-ия ден от войната, след като Русия нападна съседна Украйна на 24 февруари.
Военната ситуация
Украинската армия е подложена на силен натиск в крайната източна част на фронта си. Според губернатора Серхий Хайдай в четвъртък артилерийски и въздушни бомбардировки са поразили Северодонеск в Луганска област.
Украинският генерален щаб съобщи, че атаката срещу града и предградието му Боровске не е била успешна. Данните на военните не могат да бъдат проверени по независим начин. В друго близко село, Устиновка, руската страна е постигнала частичен успех, се казва в съобщението.
Големите градове Северодонеск и Лисичанск понастоящем са най-отдалечените украински предни авангардове в източната част на страната. В тила на тези градове обаче вече се водят боеве, които заплашват да блокират украинските войски.
В северната част на този регион е бил загубен град Лиман, потвърди по украинската телевизия президентският съветник Олексий Арестович. От южната страна се водят боеве за градовете Комишувача, Ниркове и Берестове.
Девет души бяха убити при ракетните атаки срещу източния украински град Харков, включително петмесечно дете и баща му, каза Зеленски. Деветнадесет души са били ранени, каза той.
Зеленски счита, че европейците са твърде колебливи
Във видеоклипа си украинският президент попита защо на ЕС му отнема толкова време да приеме шестия пакет от санкции. Русия все още печели милиарди от износ на енергия и все още не всички руски банки са санкционирани, казва той. Колко време ще трябва да се бори Украйна, за да се сдобие с необходимите оръжия, попита реторично държавният глава. „Украйна винаги ще бъде независима държава и няма да се разпадне“. Въпросът е каква цена ще трябва да плати страната за свободата си.
Междувременно правителството на САЩ обмисля да изпрати модерни ракетни системи с далечен обсег на действие в Украйна, става ясно от нова информация в медиите. Произведените в САЩ оръжейни системи могат да изстрелват ракети на разстояние стотици километри, съобщи CNN, като се позова на няколко официални лица. Нов пакет за военна помощ може да бъде обявен още следващата седмица.
Украйна е поискала този вид оръжия, добавят източници. Правителството на САЩ обаче се колебае, опасявайки се, че Украйна може да използва ракетните системи за нападение на руска територия. Въпросът е дали това може да доведе до ответни действия от страна на Русия, предава още CNN.
Междувременно руският външен министър Сергей Лавров обвини Зеленски в липса на желание за преговори. Западът също продължава да подкрепя украинския лидер в тази му позиция, заяви Лавров пред арабския филиал на държавната телевизия RT. Преди това Зеленски заяви, че би преговарял само директно с лидера на Кремъл Владимир Путин - и то само ако Русия се върне към границите отпреди 24 февруари. „Че това не е сериозно, не е необходимо да се обяснява и доказва на никого", каза Лавров.
През първите седмици след руската инвазия Москва и Киев все още преговаряха. Преговорите обаче бяха прекратени, когато станаха известни жестокостите, извършени от руските войници след изтеглянето им от киевски предградия като Буча.
Руските национални гвардейци не искат да ходят на война
В руския Северен Кавказ 115 национални гвардейци отказват да служат във войната срещу Украйна. Това им донесе дисциплинарно уволнение, което е обявено за законно от военния съд в Налчик. Според информацията националните гвардейци от съставната република Кабардино-Балкария са отказали да се подчинят на заповедите и са се върнали в казармите си. Съгласно руските военни правила, войски, които отказват да се бият в Украйна, могат да бъдат уволнени, но не могат да бъдат преследвани, обяснява Михаил Беняш, адвокат, който съветва войниците, които избират тази опция. По думите му стотици войници са се свързали с екипа му за съвет как да избегнат изпращането им да се бият в Украйна. Сред тях са 12 национални гвардейци от южния руски град Краснодар, които бяха уволнени, след като отказаха да отидат в Украйна.
„Командирите се опитват да заплашват своите войници със затвор, ако не са съгласни, но ние казваме на войниците, че те могат просто да кажат "не", споделя Беняш, добавяйки, че не е запознат с наказателни дела срещу войници, които са отказали да се бият. „Няма законови основания за започване на наказателно дело, ако войник откаже да се бие, докато е на руска територия“.
САЩ обвиняват Русия за зърнената блокада
Междувременно правителството на САЩ отхвърли искането на Русия за отмяна на санкциите в замяна на освобождаване на украинските запаси от зърно. „Русия е тази, която активно блокира износа на храни от украинските пристанища и увеличава глада в света", заяви говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер във Вашингтон. В силозите в Украйна и на корабите се съхранява голямо количество зърно, което не може да бъде транспортирано поради руската морска блокада. Санкциите няма да попречат нито на износа, нито на необходимите парични трансакции, казва още тя.
Маневри на НАТО с бъдещи членове в Балтийско море през лятото
На фона на руската агресивна война срещу Украйна през юни в региона на Балтийско море ще се проведе мащабна многонационална маневра под ръководството на САЩ. В ежегодното морско учение Baltops 22 ще участват 14 държави от НАТО, като Германия, както и партньорските държави Швеция и Финландия, заяви говорителят на Министерството на отбраната на САЩ Джон Кърби. Ще има 45 военноморски единици, 75 самолета и около 7000 войници. Тази година Швеция е домакин на маневрите, които ще се проведат от 5 до 17 юни. Заради инвазията на Русия в Украйна Швеция и Финландия подадоха молби за членство в НАТО. Маневрата се провежда редовно в региона на Балтийско море от 1972 г. насам.
Какво ще се случи днес?
Въздействието на войната в Украйна върху световната енергетика е тема за обсъждане от министрите на климата, енергетиката и околната среда на Групата на седемте най-големи индустриални държави (Г-7). Срещата им ще приключи в Берлин в петък. Те ще обсъдят и постепенното преустановяване на производството на електроенергия от въглища.