fallback

САЩ смятат, че Русия променя военната си стратегия за Донецк

Положението на украинските войски в един от източните градове е описано като тежко, а Москва също губи много хора в боевете

08:17 | 26.05.22 г. 25
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В средата на април руските сили започнаха втория етап от инвазията си в Източна Украйна. Започвайки от град Исюм в Харковска област, частите на Москва се опитват да напреднат на юг в голяма клещовидна атака, за да се свържат със собствените си части в Дебалцево в Донецка област. Тази маневра имаше за цел да откъсне много украински войски от фронтовата дъга на изток и да ги принуди да се предадат. Но продължаващата съпротива и украинските теренни придобивки в района на Харков възпрепятстват операцията.

Сега Кремъл изглежда е променил плановете си. Според американския Институт за изследване на войната (ISW) войските на Москва в момента се опитват едновременно да обкръжат няколко малки украински формирования в Луганска област, за да постигнат постепенна промяна на терена. Според доклада руските части се опитват да формират обкръжение в близост до Бахмут, Золоте, Северодонецк и Авдиживка. Резервите от хора и материали, необходими за атаките, се изтеглят от районите около Харков, Изюм, Донецк и Запорожие, се казва в съобщението, цитирано от DPA.

Изглежда, че военните на Москва имат по-голям успех с едновременни атаки в различни точки на фронта. Например, твърди се, че наскоро украинските части са се изтеглили югозападно от Попасна, за да защитят комуникационните си линии. Още през миналата седмица руските войски в Луганска област отбелязаха повече теренни успехи, отколкото през целия май, обясняват анализатори на ISW. Въпреки това те не постигат решителен пробив.

Руският фокус е насочен по-специално към Бахмут. Градът със 70 000 жители в Донецка област е важен транспортен възел, който в момента служи и като импровизиран команден център за украинската армия. От Бахмут пътища водят към всички части на фронта. Ако градът падне, линията за снабдяване на Лисичанск и Северодонецк на североизток също ще бъде прекъсната. Двата индустриални града имат голямо символично значение както за Киев, така и за Москва. Това са последните градове в Луганска област, които все още се държат от Украйна.

Според британското разузнаване обаче превземането на Лисичанск и Северодонецк вероятно ще постави нови предизвикателства пред руските войски. Според Министерството на отбраната в Лондон преместването на фронта на запад ще задълбочи вече съществуващите логистични проблеми.

В сряда сутринта по украинската телевизия Серхий Хайдай, губернатор на Луганска област, където се намират двата града, заяви, че ситуацията за украинските сили в Северодонецк е тежка.

„Градът се разрушава", каза Хайдай. „Вчера имаше боеве в покрайнините на града. Нашите момчета се държат, но [руският президент Владимир] Путин постави пред армията си целта да завладее Луганска област, независимо от цената“.

Обстрелът в Северодонецк е толкова силен, каза той в друго телевизионно интервю, че градът скоро може да бъде превърнат в развалини.

Фокусът на Русия върху Северодонецк, град с население от 100 000 души, показва колко много са намалели амбициите ѝ от началото на войната.

В първите седмици на инвазията руските сили се опитваха да превземат двата най-големи града в Украйна - Киев и Харков. Но Киев така и не падна, а сега Харков отново е под украински контрол. В началото на седмицата Харков отново отвори метрото си, след като изтласка руските сили до голяма степен извън обсега на артилерията. Сега Русия се концентрира върху Донбас - индустриалната зона в източния край на Украйна, където боевете продължават от 2014 г. насам, коментира в свой материал The Wall Street Journal.

Руските сили отбелязват напредък в Донбас. Украинските военни части се изтеглиха от Светлодарск, друг град в Донбас, а по-рано тази седмица украинският президент Володимир Зеленски заяви, че в битката за района всеки ден може да бъдат убивани до 100 украински войници.

Но Русия плаща висока цена за постигнатите успехи. Според украински официални лица Кремъл изпраща части от Южна Украйна, за да се бият в Донбас, и губи толкова много хора, че продължаващата украинска съпротива в крайна сметка може да я принуди отново да промени стратегията си.

Министерството на отбраната на Украйна съобщи в сряда сутринта, че в Донецка и Луганска област, които заедно образуват Донбас, са били отблъснати девет атаки. Според министерството са унищожени десетки руски превозни средства, включително три танка.

Хайдай заяви, че удържането на Северодонецк ще бъде от решаващо значение за усилията на Украйна да спре по-нататъшния напредък на Русия, като добави, че тежките загуби в крайна сметка ще принудят Москва да намали атаката.

„Те не са по-непробиваеми от всички останали", каза той за руските войници. „Ако не успеят през тази седмица - до събота, неделя - те ще се уморят и ситуацията поне за нас ще се стабилизира“.

Във видеоклип, публикуван в Twitter рано в сряда, бойци, които твърдят, че са от Донецката народна република, проруски отцепнически район, заявиха, че вече са претърпели тежки загуби и не искат да се бият за Русия в Луганск, след като вече са се сражавали за превземането на Мариупол - пристанищен град на Азовско море, което е в съседство с Черно море.

„Отказваме да отидем на клане", казва един от бойците във видеото. „Не искаме да бъдем пушечно месо“.

Тъй като Москва се стреми да повиши морала и да попълни личния си състав за настъплението, Путин посети ранени войници в московска болница - първото му известно посещение от началото на войната, а руският парламент прие законопроект за премахване на възрастовите ограничения за постъпване в армията.

А междувременно в сряда сутринта четири ракети удариха покрайнините на украинския град Запорожие, който остана сравнително безопасен от началото на инвазията, дори когато околните райони преминаха под руски контрол. Местните украински власти съобщиха, че при нападението е загинал поне един човек. Тази седмица Москва заяви, че ще се съсредоточи върху разширяването на окупацията си в югоизточния украински регион.

В сряда Путин подписа указ, с който се дава възможност на жителите на окупираните области Запорожие и Херсон в Южна Украйна да кандидатстват за руски паспорти. Една част от Южна Украйна, включително почти цялата Херсонска област и по-голямата част от Запорожката област, е под руско военно управление от началото на март. Русия вече раздаде паспорти на жителите на самопровъзгласилата се Донецка народна република и на подобен район в Луганска област. 

Какво ще се случи през днешния ден

На Световния икономически форум в четвъртък се очаква кметът на Киев и бивш световен шампион по бокс Виталий Кличко да докладва за ситуацията в украинската столица. Друго събитие ще привлече вниманието към мирната съпротива срещу управника Александър Лукашенко в Беларус: в Аахен ще бъде връчена наградата "Карл Велики" на беларуски активисти за граждански права, сред които е и опозиционният лидер Светлана Тихановска.

В Москва Върховният съд на Русия обсъжда искането на Главната прокуратура за обявяване на украинския полк „Азов" за терористична организация. Отрядът е свързан с радикалната десница в Украйна и руската пропаганда го използва като пример за влиянието на неонацистите в съседната страна. „Азов" е включен в състава на украинската национална гвардия от години. Но полкът бе осигурил много защитници на Мариупол и тези пленници руското правосъдие иска да съди за предполагаеми жестокости.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:18 | 13.09.22 г.
fallback