До 3-5 години Украйна може напълно да откаже вноса на природен газ, разчитайки на собствения си добив и производството на електроенергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Тези планове сподели украинският енергиен министър Херман Халушченко във Facebook.
Заради структурни промени в икономиката и няколкото икономически кризи потреблението на природен газ в Украйна намалява значително в последното десетилетие - от малко над 50 млрд. куб. метра през 2013 година до 29,8 млрд. куб. метра през 2019 г. Пандемията от коронавируса сви още малко потреблението, а войната, която започна Русия, вероятно ще го намали с още поне една трета, според анализатори.
В последните години около половината от потреблението на природен газ се покрива от местен добив. По данни на първия вицепремиер и министър на икономиката Юлия Свириденко, цитирани от украинската информационна агенция УНИАН, през последните години Украйна внася около 10 млрд. куб. метра газ годишно.
От 2015 г. страната купува газ от европейските пазари, а не директно от "Газпром". До раздялата се стигна, след като на два пъти Русия спря газа за Украйна в последните 20 години заради различни спорове, а през 2014 г. Москва едностранно анексира Крим, което накара Киев да потърси независимост за своите енергийни доставки.
Реално заради местния добив на въглища и газ, както и заради ядрените централи, през последните години Украйна успява да покрие сама около 65% от своите енергийни нужди. Киев е в доста по-добро положение от ЕС, който трябва да внася почти 60% от енергията, която потребява.
Украйна е втората по залежи на газ страна в Европа - доказани са около 1 трилион куб. метра, но част от находищата - и на конвеционален, и на шистов газ, така и не са разработени. Две са потенциалните полета на шистов газ - Юзовското находище, което е в границите на Донецка и Харковска област, и край Лвов. 80% от доказаните находища от конвенционален газ в Украйна са на изток от река Днепър в централната част на страната - около Харков и Полтава.
Според местните анализатори ако в богатите на газ региони не се водят военни действия, страната може да се справи с покриване на потреблението с местен добив. А особено при ограниченото заради войната търсене - и в много по-кратък от предвидения от правителството 3-5-годишен срок. По данни на Международната агенция за енергетика (МАЕ) домакинствата в страната са най-големият потребител на природен газ.
В активните зони на военни действия - в Луганска област са около 1% от доказаните газови залежи на Украйна, а Донецка област е богата на шистов газ. Около 10% от доказаните залежи на газ са в крайбрежието около Крим, Черно море и Азовско море.
Възстановяването на украинскита икономика обаче ще изисква и допълнителни мерки от правителството, за да гарантира енергийната сигурност. Плановете са да бъде обърнато внимание на енергийната ефективност, която в момента е няколко пъти по-ниска от средноевропейската, както и на зелените мощности с потенциал особено за водни централи и биомаса.
Към края на 2020 г. зелените мощности имат дял от 12,4% от енергийния микс на страната, а плановете на правителството преди войната бяха до 2035 г. този дял да се увеличи до 25%. Основен енергоизточник на Украйна в момента са въглищата с 30% от микса, природният газ е с 28%, а ядрената енергия - 24%. Залежите от въглища обаче са основно в конфликтния регион на Донбас.
Няколко са областите с добри условия за развитието на зелени мощности - вятърни и соларни, около Одеса, Николаев, в Запорожието, Херсон и Днипро, сочат данните на търговското министерство на САЩ. Около 66% от всички централи, използващи ВЕИ в страната, са именно в тези зони.
Междувременно Киев опитва да увеличи износа на електроенергия и това би донесло приходи и на разрушената от военните действия украинска икономика, и на изпадналата в криза в последните месеци европейска енергетика.
Потреблението на електроенергия в Украйна е силно намаляло и без изгледи скоро да бъде възстановено, след като руската военна инвазия изтри цели градове и индустрии от картата на страната. Най-познатият пример е Мариупол - град с почти 500 хил. жители, и "Азовстал" - едно от най-големите метарулгични предприятия в Украйна, които са почти напълно разрушени.
В същото време цената на електроенергията достига рекорди в Европа и в почти всички страни от ЕС вече са предприети мерки за смекчаване на ефета от скъпата енергия върху живота на хората.
За вноса на украинска електроенергия в ЕС се заговори преди седмици - страната вече се присъедини към европейската мрежа, а в момента има производство в излишък. Един от проблемите за енергийната мрежа от войната в страната е производството на ядрените централи, които не са особено гъвкави. Украйна е седмият най-голям производител на електроенергия от ядрени централи с около 83 тераватчаса, произведени през 2019 г.
В момента тази електроенергия е с по-ниска цена спрямо европейските пазари и е с нисък въглероден отпечатък, което е в съзвучие с европейските политики. Нещо повече - в ЕС голяма част от природния газ се използва