fallback

Швейцарците одобриха радикална промяна в правилата за даряване на органи

След референдума всеки, който не възразява изрично, може да стане донор на органи след смъртта си

09:13 | 16.05.22 г.
Автор - снимка
Създател

Швейцарците гласуваха с пълно мнозинство за радикална промяна в донорството на органи: в бъдеще всеки човек в Швейцария ще се счита за потенциален донор на органи, ако не е отказал изрично това през живота си. Правителството иска да промени закона за трансплантациите по съответния начин и получи 60,2% одобрение за това на референдума в неделя, предава ДПА.

Досега Швейцария, подобно на България, прилагаше решението за съгласие вместо решението за възражение: органи могат да се вземат само от хора, които са заявили желанието си за това, например с карта за донорство на органи или с вписване в онлайн регистър. Сега правителството се надява да реши проблема с недостига на донорски органи. Противниците на новия регламент твърдяха, че решението за възражение е неетично. Това увеличава натиска върху хората, които не искат да даряват органи.

По данни на българското министерство на здравеопазването потенциални реципиенти на органи към края на 2021 г. са 1016 български граждани. От началото на 2021 г. до 10 октомври в страната успешно са реализирани 11 донорски ситуации след настъпила мозъчна смърт. Втори шанс за живот получиха 43 нуждаещи се от присаждане на орган лица. От началото на годината до 1 октомври са извършени 14 трансплантации от жив донор и 29 от трупно донорство.

Противоречивото решение, прието сега в Швейцария, вече се прилага в редица европейски страни, включително Франция, Ирландия, Италия, Австрия и Испания.

Другите национални предложения също бяха приети на референдума: цели 71,48% гласуваха в подкрепа на увеличаването на вноската на Швейцария в Европейската агенция за гранична и брегова охрана (Frontex). Страната е част от Шенгенското пространство, където граничният контрол до голяма степен е премахнат, и по този начин се ползва от защитата на външните граници на ЕС. Противниците от левия лагер твърдяха, че Frontex трябва да бъде премахната, тъй като според тях тя не позволява на хората, които се нуждаят от закрила, да навлязат в Шенгенското пространство.

Също така стрийминг услугите и чуждестранните телевизионни станции с швейцарски рекламни прозорци ще трябва да инвестират 4% от швейцарските си приходи в местни продукции. За предложението гласуваха 58,42%. Очаква се това да донесе 18 млн. франка (17,3 млн. евро) за местното филмопроизводство. Освен това в бъдеще стрийминг услугите ще трябва да предлагат европейските филми или сериали за 30% от съдържанието си. Подобна квота отдавна се прилага за телевизионните оператори. ЕС има подобни правила.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:57 | 13.09.22 г.
fallback