fallback

Путин не успява в Украйна, но отлично налага тоталитарен контрол в Русия

Москва преплита пропаганда и репресии, за да държи под контрол хората в страната, пише The Economist

21:45 | 05.05.22 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В Русия не говорят открито за войната в Украйна, която се води вече трети месец, наричайки я "специална военна операция". Москва не може да се похвали с голям напредък на военните действия там, но руският президент Владимир Путин се справя успешно с налагането на почти тоталитарен контрол в страната, пише в анализ The Economist.

На пръв поглед санкциите и войната не се отразяват на живота на руснаците, особено на елита. Но улиците в Москва са необичайно тихи и настроенията са сдържани, посочва още изданието.

Проучванията на общественото мнение сочат, че 81% от руснаците подкрепят операцията на Путин в Украйна, но е трудно да се каже колко реални са тези данни и дали върху отговорите не влияят пропагандата и страхът.

Независими социолози в Русия предполагат, че около 90% от руснаците директно отказват да участват в проучвания на общественото мнение. 21% дори признават, че се страхуват да участват в анкети. Повечето от тях са на възраст между 18 и 29 години.

От щаба на опозиционния лидер Алексей Навални, който излежава присъда в затвора, изчисляват, че подкрепата за войната е не повече от 10-15%, а против са 30-40% от руснаците. В същото време анализаторите от London School of Economics посочват, че 53% от руснаците подкрепят войната, но голяма част от тях приемат решенията на Кремъл като цяло, защото обратното е и опасно, и трудно. За повечето руснаци е много по-лесно да подкрепят линията на властта и да не правят нищо.

В медиите - новинарските и публицистичните програми, основната тема е превъзходството на Русия и заплахите на Запада. В тях Мариупол не е разрушен, а "освободен", зверствата в Буча са инсценировка и не Русия води война в Украйна, а е била нападната от Запада, посочва още The Economist.

Цензурата и забраните обаче са само част от проблема - блокираните сайтове могат да бъдат отворени чрез VPN, а YouTube е достъпен на територията на Русия. Но хората, които търсят информация, вече казаха своето мнение за войната.

Пропагандата на Москва е преплетена с репресии - всяка новина, която не е в линията на Русия, се нарича "фалшива", а разпространяването на такива новини - и от журналисти, и от граждани, се наказва с 15 години затвор. Основанията за арест са много, като дори и маникюр в цветовете на знамето на Украйна може да ви вкара в затвора, посочва още изданието.

Приятелите се следят внимателно в опит да преценят кой може да ги предаде чрез доноси, както беше по съветско време.

Според анализатори 200 хил. руснаци са напуснали Русия от началото на войната в Украйна. Но и много от несъгласните с режима остават и опитват да променят нещата. Те искат една различна Русия и се борят за това, макар че руската държава смята всяко отклонение от управленската линия като удар срещу себе си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:43 | 13.09.22 г.
fallback