Министерството на финансите на Русия обяви, че се е опитало да извърши просрочени плащания в долари по международните си дългови задължения, съобщава CNBC. Това е драматичен обрат, с който потенциално може да избегне историческо неизпълнение по дълга на страната, коментира медията.
В съобщение финансовото министерство на Русия посочва, че е извършило плащане от 564,8 млн. долара по една от емисиите еврооблигации, чийто падеж настъпва през 2022 г., и още 84,4 млн. долара по друга емисия еврооблигации с падеж през 2042 г. И двете плащания са направени в долари, както е предвидено в дълговите споразумения.
Съобщава се, че средствата са били насочени към лондонския клон на Citibank, но не е ясно дали ще достигнат до целевите им получатели.
Плащанията трябваше да бъдат извършени по-рано през април и влязоха в 30-дневен гратисен период преди официално да се обяви неизпълнение по емисиите облигации на 4 май.
Преди това Русия се опита да извърши плащанията по своите облигации, деноминирани в долари, в руски рубли.
Руските държавни облигации поскъпнаха в петък следобед след оповестяването на информацията. Близките наблюдатели на Москва, като Тимъти Аш, стратег за нововъзникващите пазари в BlueBay Asset Management, не са сигурни обаче, че страната ще избегне фалит.
Говорител на Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на Русия не е открит веднага за коментар.
Около половината от огромните валутни резерви на Русия са замразени заради икономическите санкции, наложени от Европа, САЩ и техните съюзници, заради войната в Украйна.
„Договорите за облигациите не предвиждат изплащане в друга валута, освен в долари. Въпреки че еврооблигациите, емитирани след 2018 г., позволяват при определени условия плащанията да се извършват в рубли, емитираните преди 2018 г. (включително облигациите с падеж 2022 г. и 2042 г.) или не съдържат тази алтернативна валутна клауза, или позволяват изплащането да се извършва само в други твърди валути ( долар, евро, паунд стерлинги или швейцарски франк)“, коментират пред медията анализатори от групата за суверенен риск в Moody's.
Рейтинговата агенция заяви, че не вярва, че инвеститорите са получили договорните суми в чуждестранна валута на датата на падежа за плащането.
S&P Global Ratings понижи кредитния рейтинг по руския външен дълг до селективно неизпълнение след плащането в рубли на 4 април.
Кремъл не може да борави с резерви за над 600 млн. долара, държани в американски финансови институции, заради санкциите. Така Русия ще трябва да гори доларовите резерви, които държи в страната, или да приеме неизпълнение по външния дълг – първото за повече от век.