fallback

Американски военен стратег: Моралът на руснаците е сринат

Джефри Едмъндс смята, че Русия ще се провали и със завземането на Донбас, но предупреждава, че конфликтът може да ескалира

18:46 | 28.04.22 г. 12
Автор - снимка
Създател

Според американския военен стратег Джефри Едмъндс новата руска стратегия, която се фокусира върху отделянето на отделни части от Украйна, има малък шанс за успех.

Едмъндс е експерт по Русия в мозъчния тръст CNA - организация с нестопанска цел за проучвания и анализи в Арлингтън, Вирджиния, сред чиито клиенти е и Министерството на отбраната на САЩ.

Самият Едмъндс е служил две десетилетия в американската армия, а преди това е съветвал Белия дом по въпросите за Русия като директор на Съвета за национална сигурност. В ЦРУ е работил като военен анализатор. В интервю за Handelsblatt той обяснява защо Русия няма да нахлуе в други държави и защо опасността от ескалация все пак се увеличава.

Едмъндс казва: „Съмнявам се, че Путин ще успее с новата си стратегия в Украйна“. Той не смята, че логистиката в Донбас е малко по-лесна за Русия и че руската армия е консолидирала командните си структури. Но не бива и да се забравя „колко кървави" бяха първите седмици в Украйна за Русия.

„Развитието на ситуацията в Донбас също е доста лошо за руснаците. През последните няколко дни те почти не са спечелили позиции", отбелязва военният стратег. „И със сигурност не разполагат с войски, за да обкръжат украинските сили там“.

Положението на руснаците е „много по-лошо, отколкото повечето хора си мислят", казва американецът. Според него на Русия ще ѝ трябват от пет до десет години, за да се възстанови от загубите, без да се отчитат пълните последици от санкциите.

В момента в Донбас Русия работи с разпръснати части. „Моралът се е сринал. Инерцията се губи", обяснява Едмъндс. „Далеч не е сигурно, че Русия може да постигне дори новата си ограничена цел“, пояснява той.

Едмъндс отхвърля и аргумента, че по-откритият терен в Донбас може да улесни победата на руснаците. Теренът не е толкова по-различен от този на север, казва той. Както в северната част на Киев, така и в Донбас има много населени места. Освен това с настъпването на пролетта дърветата отново започват да се раззеленяват, което улеснявало прикритието за украинските войници. Ето защо Донбас не трябва да бъде на масата за преговори в този момент, смята Едмъндс. „Не мисля, че и украинците биха били склонни да го направят", отбелязва той.

Едмъндс не вярва в трета световна война, ако дефинираме световната война като война, в която участват почти всички страни по света. Според него е малко вероятно да се стигне дотам, защото важни страни като Китай не участват в конфликта. „Но има значителен шанс това да прерасне в конфликт между Русия и НАТО", смята военният анализатор. „И ако това се случи, то ще е от отчаяние от страна на Русия“.

„Вероятността Путин да изостри ситуацията до конфликт между Русия и НАТО, за да накара НАТО да се отдръпне още повече от Украйна, е около 40%", казва той, като посочва, че според други колеги вероятността за това е по-близо до 20%.

Едмъндс не вярва непременно в мащабна война. Но е вероятно Путин да атакува конкретна цел в Полша например. Това ще доведе до задействане на член 5 и Путин ще се опита да принуди НАТО и косвено Украйна да преговарят, ако Западът не иска да ескалира конфликта. От друга страна, Едмъндс не вярва в инвазията в други страни. „Путин не може да нахлуе в Прибалтийските държави. И няма как да нахлуе в Полша. Той няма с какво да нахлуе там", убеден е военният експерт. Руската армия е загубила 20 до 25 процента от бойните си машини. „От военна гледна точка това е невероятно висок дял", казва Едмъндс.

По думите му няма никакъв смисъл Путин да напада страна от НАТО сега: „Ако украинците могат да победят руснаците толкова лесно, то руснаците пък съвсем няма да могат да се справят с НАТО". „Представете си само какво би могло да направи НАТО с цялата тази разузнавателна информация, ако алиансът разгърне пълния си потенциал. Русия няма да има никакъв шанс", отсъжда Едмъндс.

Въпреки това той не вижда причина Западът да седи със скръстени ръце. „Това го прави (Путин) по-опасен", предупреждава той. При традиционния сценарий Русия срещу НАТО щеше да има много конвенционални предпоставки за това какво може да се случи преди заплахата с ядрено оръжие. В този случай това вече не е даденост, тъй като в момента Русия не разполага с убедителна конвенционална възпираща сила и затова Москва прибягва директно до ядрената заплаха. „Ако руснаците продължават да губят, както досега, те все повече ще говорят за ядрени оръжия", убеден е Едмъндс. „Но не можем да позволим това да ни сплаши, защото в противен случай се поддаваме на ядрен шантаж и узаконяваме това за в бъдеще". Освен това всички страни искат да предотвратят ядрена война, сигурен е американецът.

Едмъндс не вярва, че Путин ще нахлуе в Молдова или в доминираната от Русия част на Приднестровието: „Те няма да нахлуят в Приднестровието. Те дори не могат да стигнат до Одеса“, казва той.

Ако нападнат друга държава извън НАТО, алиансът трябва да се придържа към предишната си стратегия за обмен на информация и доставка на оръжия, но не и за водене на бойни действия, пояснява експертът.

А какво ще покаже Путин на своя народ на 9 май, в Деня на победата над Германия във Втората световна война? „Путин няма да може да обяви победа на 9 май", убеден е Едмъндс. „Но той би могъл да изостри реториката и да обяви, че това е конфликт между Русия и Запада, и да накара населението да се настрои на тази вълна - че Русия трябва да направи повече, за да спечели конфликта“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:11 | 14.09.22 г.
fallback