Два месеца след началото на войната в Украйна руските власти предприемат извънредни стъпки, за да се справят с икономическите санкции, налагани от Запада, пише Euronews. Досега руската армия може да се похвали с единични победи, но западните санкции вече започват да тежат реално върху страната.
В отговор на агресията в Украйна на Русия беше забранен достъпа до валутните резерви в чужбина, до ключови технологии и други рестриктивни действия. В отговор Кремъл предприе драстични мерки, за да се защити като например увеличаване на основната лихва до 20%, капиталов контрол и задължението на бизнеса да конвертира средствата си в рубли.
Това даде резултат и стойността на руската рубла се стабилизира, което позволи на Централната банка да намали основния лихвен процент. Руският президент Владимир Путин е категоричен, че страната ще устои на санкциите на Запада.
Американският министър на финансите Джанет Йелън обаче не е съгласна, че Москва е преодоляла проблемите. Според нея стойността на рублата се поддържа изкуствено с операции на Централната банка. "Руската икономика наистина страда от санкциите, които наложихме", смята тя.
Правителството прикрива реалността, коментира и Михаил Алексеев, преподавател по икономика в Университета в Индиана, която следи руската икономика от краха на СССР насам. Според него внимателен анализ показва, че санкциите имат ефект. През последния месец инфлацията в страната, измерена от "Росстат" достигна 17,3%, което е най-високото ниво от 2002 година насам.
Руснаците вече обръщат внимание на растящите цени в супермаркетите и това започва да става тема във все повече руски медии.
Някои от руските компании принудително затвориха заради липсата на компоненти. Според публикации дори и производителят на танкове в страната спира работа по тази причина. Затвори и "Автоваз", чиито мажоритарен собственик е френската Renault.
Много от веригите на доставки са прекъснати не само заради директни санкции, а и заради отказа на транспортни компании, сред които и Maersk, UPS и DHL, да работят с Русия.
В допълнение и западни компании се изтеглят от страната, което води и до ръст на безработицата. Според кметът на Москва Сергей Собянин заради излизането на западния бизнес в града ще бъдат загулени 200 хил. работни места.
Русия е изправена и пред исторически дифолт, което ще замрази достъпа ѝ до международните финансови пазари за години.
Така че, макар и бавно, санкциите срещу Русия имат ефект. Много икономисти призовават за повече търпение, за да се натрупа ефектът от тях. Например ограниченията, които наложи Западът на Русия заради анексирането на Крим през 2014 година се разгърнаха напълно след около година. Те увеличиха инфлацията и доведоха до спад на индустриалното производство, а съответно - ограничиха икономическия ръст на Русия. Ефектът им обаче беше ограничен, защото бяха ефективно наложени единствено от САЩ.
Сега обаче Русия се изправя пред все по-обединен отговор, макар че на този етап Европа не е наложила ограничения над петрола и природния газ - мярка, която би довела бързо до видими резултати. Според изчисления общият фронт на САЩ, Великобритания и ЕС срещу руския енергиен сектор би довел до срив на руската икономика и спад от около 20%.
ЕС забранява вноса на руски въглища от август и дискутира санкции срещу петрола, но засега няма единство в общността за действия срещу руския природен газ. По данни на Euronews всеки ден страните от общността превеждат около 800 млн. евро на Русия за газ и петрол.
преди 2 години Кремъл? Какво беше Кремъл? Крем брюле? Крим? Ако е Московия, скоро там ще интернационален парад на добрите срещу всичко лошо. Да се готви Пекин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Това, което се случва на украинците на нас ни се случи няколко пъти. Тъжно е, че неуките рубладжии не четат, не помнят и ни излагат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години На 14.10.1915г., когато православните християни празнуват Петковден ескадра от руския Черноморски флот атакува българската морска столица Варна. Моментът не е случайно избран. Бомбардировката се осъществява, когато българските войски успешно настъпват срещу сръбските части в Моравско и Македония и вече освобождават тези стари български краища. Затова руската бомбардировка представлява подъл удар в гръб, нанесен от коварния "освободител", наказание на България за нейната национална политика, одобрено от руския император Николай II. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Заминавай за РФ. Сериозно предлагам за теб и Серафима ще ви платя билетите. За изчистване на ***.луците от България не мисля да пестя пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Украйна не знам дали има вина, че друга страна ги напада - най-вероятно са виновни, че живеят по-добре. Сигурен съм, че *** и баща ти имат вина, че са те създали. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години ми те не бяха ли "бели хора " при Елцин ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Руската какво... ?? тия ква мизерия ги чака, докато не обесят Джуджо и не станат бели хора... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години "Юрист" - поздравления за коментарите, анализите и аргументите. Продължавайте в същата посока, и не обръщайте никакво внимание на пробитите руско-български мозъци -те ще приключат с разпада на мафиотска Ръша до няколко месеца. После почваме чистките в службите, военните, съда и страната ще дръпне неимоверно от 30г. застой и прокоба на руските ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години "моме" ... била е преди педестина календара ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Моме, съжалявам те. отговор Сигнализирай за неуместен коментар