Русия съобщи в събота, че ще прибави на въоръжение изпробваните неотдавна междуконтинентални балистични ракети Сармат, способни да нанасят ядрени удари срещу САЩ, до есента, предава Ройтерс.
Заявената от ръководителя на космическата агенция Роскосмос Дмитрий Рогозин цел е амбициозна, тъй като Русия съобщи за първо тестово изстрелване на ракетата едва в сряда, а западни военни експерти казват, че са необходими още опити преди ракетата да бъде прибавена на въоръжение.
Сармат е способна да носи десет ядрени бойни глави или повече и да поразява цели на хиляди километри разстояние в САЩ или Европа.
Тестът тази седмица след години на отлагания заради затруднения с финансирането и технически проблеми беше проява на сила от Русия в момент, когато войната в Украйна тласна напрежението със САЩ и съюзниците им до най-високото ниво от кубинската ядрена криза през 1962 г.
Рогозин заяви в интервю за Руската държавна телевизия, че ракетите ще бъдат прибавени на въоръжение с бойна част в сибирската област Красноярск, на около 3000 км източно от Москва.
Той добави, че ракетите ще се намират на същите места и в същите силози като съветските „Воевода“, които те заменят. Това по думите на Рогозин ще спести „колосални ресурси и време“.
Изпробването на „супероръжието“ беше историческо събитие, което ще гарантира сигурността на децата и внуците на Русия в идните 30-40 години, заяви Рогозин.
Западните страни са притеснени, че рискът от ядрена война е нараснал, откакто руският президент Владимир Путин започна нашествие в Украйна на 24 февруари с реч, в която изтъкна ядрените сили на Москва и предупреди, че всеки опит да се попречи на Русия „ще ви доведе до такива последици, каквито никога не сте виждали в историята си“.
„Перспективата за ядрен конфликт, която преди време беше немислима, сега отново се превръща в реална възможност“, заяви миналия месец генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.