IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Руска офанзива в Донбас, Западът снабдява Украйна с още оръжия

Между осем и десет самолета с оръжия за Украйна кацат ежедневно от САЩ на претоварни пунктове в Европа

07:23 | 21.04.22 г. 61
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: EPA</em></p>

Снимка: EPA

В сряда руските сили постигнаха частични успехи в настъплението си в източната част на украинския регион Донбас, докато западните държави предоставяха още повече оръжия на украинската армия.

В пристанищния град Мариупол в Донбас, обсаден от руските сили от края на февруари, останалите украински защитници предупредиха, че времето им изтича, и поискаха да бъдат евакуирани в трета страна заедно с ранените и цивилните, които се укриват в намаляващата територия под украински контрол. Русия настоява за безусловна капитулация и продължава да обстрелва с артилерия и въздушни удари украинските сили, които се намират предимно в обширния стоманодобивен завод „Азовсталь".

На фона на засилването на сраженията администрацията на американския президент Джо Байдън обмисля да изпрати още 800 млн. долара военна помощ на Украйна, за да засили защитата на страната срещу Русия. Предвижда се Байдън да предостави актуална информация за конфликта в четвъртък сутринта местно време, пише The WalL Street Journal.

Междувременно в рамките на поредната си ядрена вербална атака от началото на войната руският президент Владимир Путин наблюдаваше изстрелването на междуконтинентална балистична ракета, която според него ще принуди тези, които заплашват страната му, „да се замислят два пъти".

Генералният щаб на Украйна съобщи на брифинга си в сряда, че руските сили са се опитали да атакуват контролираната от украинците част на Донбас от север и северозапад, като артилерийският обстрел е бил последван от опити за откриване на слаби места в украинската отбрана по цялата фронтова линия.

След като през уикенда превзеха град Кременна и напреднаха към селата Торске и Зелена Долина, руските сили се прегрупират преди подновяването на настъплението към град Лиман, североизточно от Славянск, един от главните градове в контролирания от Украйна Донбас, добавят украинските военни. Руските сили навлязоха и в село Дибровне северно от Славянск, съобщиха военните.

Украйна подсилва частите си в района, като същевременно се опитва да контраатакува югоизточно от град Харков, в опит да прекъсне руските снабдителни линии и да отреже силите, които се струпват за основната част от офанзивата в град Изюм. Украинските сили разрушиха и язовир на река Оскол, което предизвика наводнения в района и направи пътищата и полетата непроходими за руската бронетехника - тактика, която украинските защитници успешно приложиха през март северозападно от столицата Киев.

Дни преди началото на войната на 24 февруари Путин призна независимостта на т.нар. Донецка и Луганска народни републики - двата региона, които бяха отнети от Украйна с руска помощ през 2014 г. Москва смята целия Донбас за територия на тези републики и - след като не успя да превземе Киев в първата фаза на войната - обяви „освобождаването" на Донбас за своя основна цел.

В сряда Украйна подкрепи призива на ООН за хуманитарно прекратяване на огъня по време на православния Великден през предстоящия уикенд, заявявайки, че това може да улесни евакуацията на цивилни от Мариупол и други градове.

Заместник министър-председателят на Украйна Ирина Верешчук написа в Telegram, че плановете за евакуация на цивилни от Мариупол са се провалили в сряда и в четвъртък ще бъде направен нов опит.

Въпреки че руските сили се изтеглиха от северните области Киев, Чернигов и Суми, след като претърпяха сериозни загуби, те продължават да окупират по-голямата част от южните украински области Херсон и Запорожие, както и голяма част от Харковска област. По данни на ООН войната е довела до разселването на 12 млн. души, или почти една трета от населението на страната преди войната.

Харков, вторият по население град в Украйна преди началото на войната, е подложен на ежедневни артилерийски обстрели, които превръщат много квартали в руини. „Агресорът се опитва да ни сплаши, да сломи духа ни - но няма да успее", заяви кметът на Харков Игор Терехов в сряда, като добави, че 1929 високи сгради в града са разрушени от руските атаки. „С всеки изминал ден обстрелите стават все по-мащабни и по-жестоки“.

Украински официални лица предупреждават, че завземането на Донбас е само междинна цел за Путин и че първоначалната му военна цел - унищожаването на Украйна като независима държава - не се е променила. Ако Москва успее да обкръжи и унищожи най-добрите украински части в Донбас, тя може да продължи напред и отново да се опита да превземе Киев, казват те.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви в сряда, че Русия е предала на Украйна проект на документ с условията на Москва за мирно споразумение - последното развитие в безплодните до момента преговори, започнали през февруари.

„Топката е в тяхното поле, чакаме отговор", каза Песков пред репортери, без да съобщава подробности.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви пред репортери след среща с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел в сряда, че не е получил руското предложение.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изпрати официални писма до мисиите на Русия и Украйна с искане за срещи с Путин и Зеленски в опит да се сложи край на войната.

През последните седмици разговорите са в застой, като и двете страни изчакват резултата от развоя на битката за Донбас. Въпреки че е постигнат напредък по отношение на стремежа на Украйна да се присъедини към НАТО в замяна на международни гаранции за сигурност, Украйна се противопоставя на руските искания да признае отделянето на Крим и Донбас от страната или да се демилитаризира, твърдят преговарящите.

В сряда САЩ насочиха икономическите си мерки към още една руска банка, няколко десетки фирми, собственост на руски олигарх, включен в черния списък, и - за първи път - към фирма за добив на криптовалута, в нов пакет от санкции, които бележат нов етап в кампанията за натиск на Запада срещу Москва.

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън и министърът на финансите на Украйна Сергей Марченко напуснаха срещата на групата на 20-те най-големи икономики, като се присъединиха към други официални лица, които напуснаха залата, когато министърът на финансите на Русия започна да говори по видео конферентна връзка, твърдят запознати със случилото се.

Като признак на това, че Русия продължава да търпи тежки загуби в Украйна, включително сред висшите си офицери, руските медии съобщиха в сряда за смъртта на полковник Михаил Нагамов, командир на инженерно-сапьорния полк на Западния военен окръг. Междувременно „Медуза“, независимо руско издание, съобщи, че 37 моряци са загинали, а неизвестен брой са изчезнали в резултат на потъването миналата седмица на ракетния крайцер „Москва", флагман на руския Черноморски флот. Русия заяви, че е евакуирала целия екипаж, въпреки че оттогава няколко семейства на наборни моряци заявиха пред руски медии, че синовете им са загинали при нападението.

В Мариупол капитан Святослав Паломар, заместник-командирът на полк „Азов", който ръководи съпротивата там ,заяви във видеопослание, че украинските войски са готови да напуснат града с оръжие, като вземат със себе си ранените и мъртвите си, ако безопасността им бъде гарантирана от трета страна. Той заяви, че висши украински преговарящи са готови да дойдат в Мариупол, за да се срещнат с руските си колеги и да сключат такава сделка. Украинските сили в Мариупол няма да се предадат на Русия, добави той.

Успоредно с борбата за Донбас украинските и руските сили водят сражения в южната област Херсон, по-голямата част от която е окупирана от Москва. Украински официални лица твърдят, че окупационните власти там планират през следващия месец да проведат фалшив референдум за създаване на номинално независима „Херсонска народна република" по подобие на проруските региони в Донецк и Луганск.

В сряда неизвестен извършител уби един от малкото изявени проруски активисти в Херсон - Валерий Кулешов. Антон Геращенко, съветник на украинското министерство на вътрешните работи, написа в социалните мрежи, че Кулешов е сътрудничил на руските сили и е бил кандидат да стане началник на полицията в Херсон под руска власт.

В рамките на разгръщащата се битка за Донбас Украйна разполага с малка част от артилерията и бронетехниката, които Русия е разположила на фронтовата линия. Освен това Москва има огромно предимство в авиацията, като използва реактивни изтребители, хеликоптери и въоръжени безпилотни самолети. Ежедневно тя изстрелва десетки крилати ракети по цели в Донбас и в цялата страна, а слабата противовъздушна отбрана на Украйна успява да свали само няколко от тях.

Правителството на Украйна от месеци иска от западните си партньори да му доставят повече тежки оръжия, особено артилерия с голям обсег, танкове, широкообхватни системи за противовъздушна отбрана и самолети. САЩ и някои съюзници едва сега започват да откликват на тези искания, отстъпвайки от предишната политика на предоставяне предимно на преносими оръжия с малък обсег, като противотанкови ракети Javelin и NLAW и зенитни ракети Stinger.

„Ако през първата седмица на войната бяхме получили това, което получаваме днес, то щеше да бъде много по-полезно за Украйна и за каузата на свободата в Европа", каза Зеленски в обръщението си във вторник вечерта. „И ако сега получим това, което някои от нашите партньори планират да прехвърлят на Украйна през следващите седмици, то би помогнало за спасяването на живота на хиляди и хиляди хора“.

В сряда президентът Байдън заяви, че САЩ и техните съюзници работят за предоставянето на повече военни доставки за Украйна.

„Оръжия и боеприпаси постъпват ежедневно", заяви Байдън по време на среща с висши служители на американската отбрана в Белия дом.

Прессекретарят на Пентагона Джон Кърби заяви във вторник, че между осем и десет самолета с оръжия за Украйна кацат ежедневно на претоварни пунктове в Европа, откъдето оборудването се доставя в Украйна по шосе.

Администрацията на Байдън не е предоставила подробности за конкретното съдържание на новия пакет от 800 млн. долара военна помощ за Украйна, който може да бъде обявен по-късно тази седмица. Новата помощ ще се предостави седмица след като Байдън разреши по-ранен пакет от 800 млн. долара за въоръжение за Киев, който включваше за първи път тежка артилерия - 18 гаубици. За разлика от артилерийските оръдия от съветски модел в украинския арсенал, тези оръдия използват 155-милиметрови боеприпаси, които са много по-лесно достъпни на Запад.

Кърби заяви, че тези гаубици, както и 40 000 боеприпаса, ще бъдат в Украйна до няколко дни. 

Лидерите на Канада и Великобритания също обещаха да доставят на Украйна още артилерия. „Това ще се превърне в артилерийски конфликт, те се нуждаят от подкрепа с повече артилерия, именно това ще им предоставим", заяви британският министър-председател Борис Джонсън.

Междувременно в България, в последния ден от тридневната визита на украинския външен министър Дмитро Кулеба, се очаква именно предложението за предоставяне на военна помощ да бъде главната тема на заседанието на Народното събрание. Две подобни предложения са внесени от „Демократична България“ и ГЕРБ, а в сряда ресорната парламентарна комисия прие изменено предложение на „Продължаваме промяната“, с което да се даде мандат на правителството за осигуряването на „техническа помощ за защитни цели" на Украйна според възможностите на България. Обсъжда се подпомагане с каски и бронежилетки. Сега въпросът остава за пленарна зала, където от ГЕРБ обявиха, че биха подкрепили военна помощ за Украйна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

39
rate up comment 4 rate down comment 4
cherney
преди 2 години
Русия няма конкурентно въоръжение. Просто през последните двадесет години руснаците се отдадоха на обикновена пропаганда, анимационни филми и прочее, като замъглиха мозъците на всеки втори, убеждавайки го, че разполагат с някакви невероятни оръжия. Една от гордостите им е т.нар. "Кинжал", който бил някаква свръхзвукова феноменална ракета без аналог ......... и те много се гордеят с нея. Само, че това е "Искандер", който е качен на Миг- 31, а това е съветска разработка. Друга гордост им е "Булава", която е на въоръжение от 2018г., но това също е съветска разработка. Едно военно изделие в САЩ влиза в употреба след тестиране и успешни опити от около 95%. "Булава" има успеваемост от 50%, т.е. или изстрелването ще е успешно, или няма да е такова. Друга гордост им е продукцията на Алмаз - Антей - С-300, С-400 - отново съветски разработки. С-300 е сляпо като новородено коте, а С-400 е просто ъпгрейдната версия и нищо повече. При конфликта в Нагорни Карабах един обикновен дрон като турския "Байрактар", който е на светлинни години от щатските MQ-9 и Predator C Avenger, без проблем унищожи такъв комплекс на Армения, който на всичкото отгоре беше в работен режим. Между другото, на флагмана на Черноморския флот "Москва", застъпил на бойно дежурство в качеството на подводница тия дни, стоеше корабната версия на С-300. Друга руска гордост е СУ -35, но това е ъпгрейднат СУ - 27 от времето на СССР, за когото имаше интерес от страна на Индия. Но индийците го тестваха и дадоха задна, като се опитват да вземат френския "Рафал". Сухой вече десет години не могат да направят двигател за СУ - 50, който рекламират като стелт, но според Индия този самолет свети на радара по същия начин, както и СУ - 35. Между другото, Русия в момента не може дори да произвежда СУ - 35, тъй като част от компонентите му са внос от Нидерландия, Франция и Германия, а компаниите, които ги произвеждат попадат под санкции. "Бук" и "Панцир" са също тежка излагация - ОАЕ поръча 50 "Панцир", като 15 бр. предостави на Хафтар в Либия. Само, че дроновете "Байрактар" ги унищожиха в либийската пустиня. И така нататък. Общо взето, не лошо оръжие за африканските страни, но нищо повече
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 1 rate down comment 4
юрист
преди 2 години
Неонацистка русия трябва да бъде съсипана икономически, ЕС и САЩ трябва да наложат още санкции и то такива, че русия 100 години напред във времето да не може да се оправи икономически. Оставете ги без западните и на сащ технологии, поставете ги зад Стоманената завеса и им гледайте шоуто...След 101 години нешънъл джиографик да пусне някой ентусиаст- пътешественик, който да установи първични търговско цивилизационни отношения с европейските варвари и парии в европейската част на русия- може да го посрещнат с подобрения вариант на махорката и руски самогон, ента преработена руска версия, докато светът ще е в ерата на усилената замяна на квантовите компютри с нещо по-ново ;0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 2 rate down comment 5
юрист
преди 2 години
Oпааа- ''Руският президент Владимир Путин нареди руската армия да отмени плановете за щурмуване на завода Азовстал в украинския пристанищен град Мариупол и каза, че иска заводът да остане плътно блокиран, предаде Ройтерс. Разпореждането беше отправено към министъра на отбраната Сергей Шойгу, който преди това докладва на руския президент, че над 2000 украински военни все още се крият в огромния завод, под който има голяма мрежа от тунели и бомбоубежища. "Смятам предложеното щурмуване на индустриалната зона за ненужно", каза Путин на министъра на отбраната по време на среща в Кремъл, предавана по телевизията. Той нареди плановете за щурм да бъдат отменени. Путин каза, че причина за решението му е желание да се запази животът и здравето на руските войници. Президентът каза, че не е нужно те да влизате " в тези катакомби и да пълзят под земята в тези промишлени обекти", допълни той...'' БТА- Руската завоевателна война не била икономическа ,а; целта й не е овладяване на украинската промишленост, а; целта й била ''денацификация, демилитаризация'' на Украйна, а- в окото ми да плува мистралче;0 Путин иска ПРОМИШЛЕНОСТТА НА УКРАЙНА, не само държавната й територия, защото Украйна дръпна икономически много повече от русия...Що не му стиска да издаде заповеди да се щурмуват катакомбите на завода- защото отлично знае, че те много трудно могат да бъдат овладени- затова...Мръсен неонацистки руски плъх, жаден за кражба на чуждите материални блага и богатства...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 5 rate down comment 3
Solar Power
преди 2 години
И си се кръстил national power - ама 90% от газа и петрола изобщо не ти е нешънал ... е освен ако не си просто руска капия ... тогава си е нешънал за теб :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 6 rate down comment 3
Solar Power
преди 2 години
От какво робство ще те освоби ... ***. Като тези от възраждане искали излизане от ЕС и НАТО. Като излезнеш от ЕС веднага всичките ни стоки ще струват с между 20-50% по скъпо ! На кого ще ги продадеш ? Това не ти е СИВ да ги купуват насила :) Ще търсиш нови пазари ? Ами какво ти пречи да го правиш и сега :) Това е пълна простотия да се лишиш от най-големия и богат пазар в света където продаваш без допълнителни такси като мита. НАТО - погледни 20 години ,че и повече назад и ще видиш,че няма нито една страна от НАТО която да е нападната, напротив ако не си в НАТО ще ядеш шамари както се случи на: Беларус, Чечня, Грузия, Молдова, Абхазия, Осетия и сега Украйна. Някои хора като теб са толкова "напръскани" ,че не могат да направят елементарен анализ. Ще ми излизал от ЕС и НАТО :))) и къде ще отиде .. Ххахахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 1 rate down comment 3
data
преди 2 години
Русия не може да рискува да похарчи конкуренгното си въоръжение защото това ще я остави без *** срещу всички които я обичат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 3 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
eso.bg :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 7 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
Моля, сподели твоите виждания ? Русия окупира цяла Украйна. Там продължава тайна партизанска война дори и без участието на западните сили. Няколко милиона се изпращат в Сибир за назидание и т.н. и междувпрочем падат всички санцкии към Русия и всичко се връща както е било. Така ли си го представяш ? Защото ти може да бълнуваш много работи , но няма как да се случат :) Все пак ми се иска да чуя как си представяш ти нещата след "победата" на Русия ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 3 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
Ето- можеш да прочетеш на майчиният ти руски език какво се изучава в русия в дисциплината ''МПП''- https://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/658303Система международного права''...Система международного права взаимосвязанная совокупность отраслей и институтов международного права, которые состоят из действующих договорных и обычно-правовых норм и общепризнанных принципов международного права....'' Абсолютно същото се учи и в българските юф на нашите вуз-ове... ''....Нормы и принципыОсновные статьи: Нормы международного права, Принципы международного праваКак и во внутригосударственном праве, основным элементом международного права являются его нормы.Различают императивные и диспозитивные нормы международного права. Императивные нормы (jus cogens) это нормы, от которых субъекты международного права не могут отступать даже по взаимному соглашению. Диспозитивные нормы это такие нормы, от которых государства могут отступать по взаимному соглашению.Среди императивных норм выделяют основные принципы международного права это основополагающие нормы, носящие универсальный характер и обладающие высшей юридической силой. Принципы международного права являются ядром системы международного права. В доктрине международного права выделяют десять основных принципов:Принцип неприменения силы и угрозы силой;Принцип разрешения международных споров мирными средствами;Принцип невмешательства в дела, входящие во внутреннюю компетенцию государств;Принцип обязанности государств сотрудничать друг с другом;Принцип равноправия и самоопределения народов;Принцип суверенного равенства государств;Принцип добросовестного выполнения международно-правовых обязательств;Принцип нерушимости государственных границ;Принцип территориальной целостности государств;Принцип уважения прав человека и основных свобод.Международное публичное и частное правоВ отличие от международного публичного, международное частное право по своей природе является правом внутригосударственным. Оно регулирует международные отношения частных лиц. Как правило, соответствующие нормы являются не международными, а закрепляются во внутреннем праве каждого государства.ЛитератураР. А. Каламкарян, Ю. И. Мигачев Международное право. Учебник. М.: Эксмо, 2006. 736 с. ISBN 5-699-08353-7Ю. М. Колосов, Э. С. Кривчикова Международное право. М.: Международные отношения, Юрайт-Издат, 2007. 816 с. ISBN 978-5-7133-1285-5Б.Н. Топорнин Юридическая энциклопедия. М.: Юристъ, 2001. 1272 с. ISBN 5-7975-0429-4Большой юридический словарь. М.: ИНФРА-М, 2006. 858 с. ISBN 5-16-002606-1Большая советская энциклопедия. М.: Издательство Советская энциклопедия, 1970. 18240 с....'' Това е положението- абсолютна ЕДНАКВОСТ в изучаваните ИМПЕРАТИВНИ международноправни принципи в русия, и в България. Та- КЪДЕ ТУК Е ВПИСАНО, ЧЕ ПРАВОТО НА СИЛАТА/ НА ПО-СИЛНАТА ДЪРЖАВА/ Е НАД СИЛАТА НА ПРАВОТО/ НАД ПО-СЛАБАТА ДЪРЖАВА/- НЯМА ТАКЪВ ОСНОВЕН ПРИНЦИП НА МЕЖДУНАРОДНОТО ПРАВО.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 1 rate down comment 0
GiRo
преди 2 години
Русский мир ... https://***.youtube.com/watch?v=E9LTFmikKLw&t=241s&ab_channel=%D0%94%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още