Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел обеща европейска солидарност с Украйна по време на изненадващо посещение в Киев в сряда и заяви, че трябва да бъде потърсена справедливост за предполагаемите военни престъпления на Русия, предава Ройтерс.
Мишел, който е ръководител на Европейския съвет, представляващ 27-те страни членки на ЕС, посети град Бородянка, северозападно от Киев, преди да проведе разговори с украинския президент Володимир Зеленски в столицата.
Украйна подозира, че руските военни са извършили жестокости в Бородянка и Буча, друг град близо до столицата. Москва отрича да атакува цивилни и определи твърденията като изфабрикувани от Киев, за да оправдае още санкции срещу Русия.
„Нямам думи… да обясня какво усещам. Това са жестокости, това са военни престъпления. Те трябва да бъдат наказани. Те ще бъдат наказани“, заяви Мишел на пресконференция в Киев в присъствието на Зеленски.
Преди това той написа в Twitter: „Историята няма да забрави военните престъпления, които бяха извършени тук... Не може да има мир без справедливост“.
Посещението на Мишел следва това на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, върховния представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел и на председателката на Европейския парламент Роберта Мецола този месец.
„Не сте сами“, каза Мишел и похвали смелостта на украинския народ. „С вас сме и ще направим всичко възможно да ви подкрепим и да гарантираме, че Украйна ще спечели войната“, допълни той.
Мишел заяви, че ЕС вече е предоставил на Украйна военно оборудване за 1,63 млрд. додала и е наложил санкции на Русия, но ще търси още начини да отговори на руското нашествие на 24 февруари.
„Убеден съм…, че рано или късно ще се насочим към петрола и газа“, заяви Мишел, без да влиза в подробности.
Страните членки на ЕС са разделени дали да наложат ембарго върху руския петрол и газ, като Германия е сред страните, които са силно зависими от вноса на енергия от Русия.
Зеленски изрази задоволство от „политическия сигнал“, който Мишел е дал, като е посетил Бородянка, но призова Брюксел да засили санкционния натиск върху Русия и призова за „пълно енергийно ембарго, включително вноса на петрол и газ“.
Той похвали шестия пакет със санкции, подготвен от ЕС, но добави: „Петролът трябва да е част от шестия пакет. Без това пакетът ще е празен, няма да е достатъчно мощен“.
Зеленски заяви, че двамата с Мишел са обсъдили и отговорите, които Украйна е предоставила във въпросника за съобразяване с критериите на ЕС, първа стъпка за Киев в стремежа му за членство в съюза.