Украинският президент Володимир Зеленски продължава да се обръща към парламентите на европейските държави. След като в понеделник той говори пред парламентаристите на Южна Корея, във вторник той разговаря с литовските депутати чрез видеовръзка, коментирайки нежеланието на Европейския съюз да наложи ембарго върху енергоизточниците от Русия.
„Европейският съюз вече обсъжда шестия пакет от санкции срещу Русия заради войната и все още не се знае дали петролът ще бъде подложен на санкции. Дори след като станаха свидетели на масовите убийства в Буча и други градове, някои страни от ЕС няма как да решат кога поне значително ще ограничат закупуването на руски енергоизточници. Стотици европейски компании и банки не само че все още не са отказали да работят на руския пазар, но и демонстрират явно пренебрежение в отговор на исканията да спрат да финансират руската военна машина заради своите данъци и акцизи", казва Зеленски.
Междувременно Едуард Басурин, говорител на самопровъзгласилата се Донецка народна милиция, отрича използването на химическо оръжие в Мариупол. „Силите на ДНР не са използвали химическо оръжие в Мариупол", каза той пред „Интерфакс“.
Ден по-рано полкът "Азов", който защитава Мариупол, съобщи за химическа атака. Това стана малко след като Басурин призова за използването на „химически войски" срещу украински бойци, които са намерили убежище в града. „Останалите около 2000 защитника на града в местен завод трябва да се обезвредят. Първо заводът трябва да се блокира, след което да се обърнем към нашите химически войски, които да намерят начин да изгонят къртиците от дупките”, каза той пред руска телевизия в понеделник.
Украинските власти заявиха, че проверяват информацията за химическата атака в Мариупол. Тя се проверява и от САЩ и Обединеното кралство.
Ако Русия наистина е използвала химически оръжия в Украйна, според британското правителство всички възможности за отговор са на разположение.
„Има някои неща, които са отвъд границите на допустимото", казва пред Sky News министърът, отговарящ за въоръжените сили, Джеймс Хийпи. Използването на химически оръжия би предизвикало отговор от страна на Запада. „И всички варианти за възможния отговор са на масата".
Британският външен министър Лиз Тръс заяви още в понеделник, че Великобритания работи с партньорите си, за да провери подробностите по съобщенията, че руските сили може да са използвали химически агенти при нападението в Мариупол.
Междувременно Съветът за сигурност на ООН поиска разследвания на насилието срещу жени и защита на децата в Украйна. Заседанието бе свикано по искане на Съединените щати и Албания.
„Тази война трябва да спре. Сега", подчерта изпълнителната директорка на агенцията "ООН жени" Сима Бахус.
Директорът на Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ) за спешните програми Манюел Фонтен каза, че близо две трети от украинските деца са напуснали дома си след руската инвазия на 24 февруари. Той отбеляза, че за първи път вижда подобно нещо за 31 години хуманитарна дейност.
4,8 милиона от общо 7,5 милиона деца в Украйна са напуснали своя дом. 2,8 милиона от тези непълнолетни са вътрешно разселени, а останалите са бежанци в чужбина, уточни представителят на УНИЦЕФ, току-що завърнал се от посещение в тази страна.
От началото на войната е потвърдена смъртта на 142 деца, а почти сигурно реалният им брой е по-висок.
На заседанието Русия за пореден път отхвърли обвиненията, отправени срещу нея от други страни членки на Съвета за сигурност, предаде AFP.
Спазвайте „презумпцията за невинност", призова руският заместник-постоянен представител в ООН Дмитрий Полянски. Той увери, че целта на "специалната военна операция" на Русия е „да спаси бъдещето на Украйна".
Русия разполага с право на вето в Съвета за сигурност и може да не допусне никакво разследване или санкции срещу себе си. Съветът на ООН по правата на човека, от който страната бе изключена в четвъртък с решение на Общото събрание на световната организация, обаче има правомощия да започне разследвания, отбелязва AFP.
Междувременно дипломати съобщиха, че Съветът за сигурност ще се събере на ново заседание във връзка с Украйна. То ще се проведе на 19 април по инициатива на Франция и Мексико и ще бъде посветено на хуманитарната ситуация след руската инвазия.
От началото на войната Съветът за сигурност е заседавал 15 пъти. Целта е да бъде поддържан натискът върху Русия, отбелязва AFP.