Русия е изправена пред най-трудното си положение от три десетилетия заради безпрецедентните западни санкции, но чуждестранните опити за изолирането ѝ от световната икономика ще се провалят, заяви премиерът на страната Михаил Мишустин, цитиран от Ройтерс.
Западните страни постепенно разширяват обхвата на наложените икономически санкции в опит да принудят Русия да прекрати военната си операция в Украйна и да изтегли силите си.
Русия нарича действията си в Украйна „специална операция“, която според страната не цели окупация на територия, а унищожаване на военни мощности на южния ѝ съсед и залавяне на опасни според Москва националисти.
„Няма съмнение, че настоящата ситуация може да бъде наречена най-трудната от три десетилетия насам за Русия“, каза Мишустин пред Думата, долната камара на парламента. „Подобни санкции не са използвани дори в най-мрачните времена на Студената война“, допълни той.
Западните санкции вече откъснаха Русия от глобалната финансова мрежа и оставиха редица водещи банки без достъп до международната банкова система SWIFT, а някои трейдъри започват да отказват руски петролни товари, засилвайки натиска върху финансите на Москва.
Преди санкциите Русия планираше бюджетен излишък от 1,3 трлн. рубли (17 млрд. долара) тази година, равняващи се на 1% от брутния вътрешен продукт. В четвъртък Мишустин заяви, че Русия ще вложи всички приходи тази година в държавни помощи.
До момента правителството е обещало над 1 трлн. рубли като антикризисна подкрепа за компании, социални плащания и семейства с деца, от които 250 млрд. рубли ще бъдат насочени като държавна помощ за Руските железници.
Русия въведе капиталов контрол като ответна реакция на санкциите, който прави почти невъзможно за чуждестранни инвеститори да продават активите си, както индустриални, така и финансови, ако решат да се изтеглят от страната.
„Ако трябва да напуснете, производството трябва да продължи да работи, тъй като осигурява работни места. Нашите граждани работят там“, заяви Мишустин.
Кремъл намеква, че може да национализира активи, притежавани от западни инвеститори, които решават да напуснат. Тъй като някои от напускащите компании прехвърлят притежанията си на руски компании, Мишустин заяви, че положението дава редица нови бизнес възможности.
“Нашата финансова система, душата на цялата икономика, се справя“, заяви руският премиер. „Фондовият пазар и рублата се стабилизират. Съмнявам се, че някоя друга страна би издържала в това положение. Ние го направихме“, допълни той.
Във вторник Европейската комисия предложи нови санкции срещу Русия заради нашествието ѝ в Украйна, включително забрана за купуване на руски въглища и за влизане на руски кораби в пристанища на страните членки на ЕС. Тя допълни, че работи за забрана и на вноса на петрол.