Окуражен от убедителната победа на изборите, сега се очаква премиерът на Унгария Виктор Орбан да засили националистическата си и популистка позиция, да втвърди пропутинската си ориентация, да затвърди консервативните си възгледи и да подкопае допълнително демокрацията в страната.
В неделя (3 април) Орбан спечели мнозинство от две трети в парламента за четвърти път и смаза опозицията въпреки усилията ѝ да се обедини срещу него, пише EUObserver.
„Постигнахме толкова голяма победа, че може да се види дори от Луната, а от Брюксел - със сигурност“, коментира Орбан в победната си реч.
След това той изтъкна, че президентът на Украйна Володимир Зеленски е сред онези, срещу които партията на Орбан „Фидес“ трябва да се изправи заедно с левите партии и в страната, и в чужбина. Освен Зеленски в тази група влизат „бюрократите от Брюксел“, „империята“ на американския милиардер Джордж Сорос и международните мейнстрийм медии.
Даниел Хегедюс, сътрудник в German Marshall Fund в Берлин, коментира, че ЕС може да очаква балансирането на Орбан между Изтока и Запада - това, което самият Орбан нарича "паунов танц", да бъде "на стероиди". „Политиката на Орбан в Украйна и Русия получи огромна вътрешна легитимност“, посочва той.
„Много по-самоувереният Орбан ще поиска много по-висока цена от ЕС и НАТО за сътрудничеството си“, добавя Хегедюс.
Според него премиерът на Унгария ще блокира енергийните санкции срещу Русия и ще бъде много по-устойчив срещу критиките, идващи от други правителства от централна Европа, например от Полша.
Орбан и западните му партньори ще трябва да сключат сделка. "Той ще каже - ако не ме санкционирате, няма да ви блокирам", казва Хегедюс и добавя, че ЕС ще трябва внимателно да балансира, защото не може да си позволи да загуби единството пред руската агресия.
Той очаква ЕК да намали натиска си над Полша заради притесненията относно върховенството на закона, тъй като Варшава играе централна роля в единната позиция на ЕС срещу Русия. С Унгария обаче няма да се случи същото.
Комисията все още не е одобрила фондовете на ЕС за възстановяване от пандемията за Полша и Унгария. Очаква се тези средства да са от решаващо значение заради силното ускорение на инфлацията и високите цени на енергията, които удрят и по бюджета, и по джоба на обикновения унгарец.
Орбан може да се опита отново да изтласка чуждестранни компании в някои сектори, като търговията на дребно например, където унгарската собственост все още не е доминираща, за да запълни бюджетните празнини и да разшири кръга си от лоялни лица. Той вече приложи такива „неортодоксални“, както ги нарича, икономически мерки след изборната си победа през 2010 г. По този начин тогава той успя да спечели няколко правни спорове с ЕС.
Може да се очаква още националистическият унгарски премиер да се опита да вдъхне нов живот на дясната популистка коалиция на ниво ЕС след мащабната си победа. Победата му може да насърчи и национализма в Унгария. По-малката крайнодясна партия „Нашата страна“ (Mi Hazánk), която влезе в парламента за първи път, може да издигне расовите въпроси в дневния ред и на "Фидес".
Убедителната победа на Орбан се дължи на множество фактори, включително огромна медийна доминация. С медийната си дейност "Фидес" преобладава в наратива за войната в Украйна, за повишаването на цените на енергията и всички други въпроси.
Въпреки че Орбан е недолюбван в международен план заради съюза си с руския президент Владимир Путин, това не му се отразява на вътрешно ниво. Вдъхновената от Кремъл пропаганда си върви по проправителствените медии към унгарската общественост.
„Пропагандата е тази, която спечели изборите на Фидес“, коментира кандидатът за министър-председател от опозицията Петер Марки-Зай в нощта на изборите. Има и опасения относно честността на изборите и ограничаването на независимите проверки и баланси.
Изборните наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в техния предварителен доклад, публикуван в понеделник, заявиха, че е имало „повсеместно припокриване между управляващата коалиция и правителството“.
„Липсата на прозрачност и недостатъчният надзор върху финансите на кампаниите допринасят допълнително за управляващата коалиция“, казва се в доклада. В документа се допълва, че „пристрастността и липсата на баланс“ в отразяването на новините, отсъствието на дебати между основните кандидати „значително ограничиха възможността избирателите да направят информиран избор".