Русия ще спре доставките на природен газ за купувачи от "неприятелски" държави, ако те не преминат към разплащания в рубли от 1 април, заяви президентът Владимир Путин, цитиран от Bloomberg.
"За да купуват руски газ, те трябва да отворят сметки в рубли в руски банки", каза Путин пред официални лица в телевизионна реч в четвъртък.
"От тези сметки ще се плаща газът от 1 април. Ако такива плащания не бъдат извършени, ще считаме това за неизпълнение от страна на клиента на задълженията му", заяви президентът.
Купувачите трябва да открият специални сметки в контролираната от държавата "Газпромбанк", за да позволят замяната на чуждестранна валута с рубли за сетълмент, съгласно заповед, подписана от Путин.
Заповедта определя механизъм, съгласно който купувачите трябва да прехвърлят чуждестранна валута по специална сметка в руската банка, която след това ще изпрати рубли обратно на чуждестранния купувач, за да плати за газа.
"Ако подобни плащания не бъдат направени, ще сметнем това за дефолт с всички произтичащи от него последици. Никой не ни дава нищо безплатно, ние също няма да действаме като благотворителна организация", коментира руският президент, цитиран от Ройтерс.
Путин заяви още, че Русия ще продължи да доставя газ в договорените количества и на договорените цени, които са доста под спот цената, предава "Интерфакс".
Договорите на "Газпром" с европейски контрагенти са актуализирани и допълвани десетки пъти, като основата за ревизия са били както преговори между страните, така и промени в европейската регулаторна рамка. Сега руското законодателство се променя, отбелязва руската информационна агенция.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обяви, че системата за конвертиране на плащанията за газа в рубли ще бъде "проста, разбираема, прозрачна и осъществима за европейските и международните купувачи". Той обясни също, че новите правила за плащане няма да влязат в сила от 31 март, тъй като "плащането и доставките са процес, който се удължава във времето".
Русия доставя около една трета от природния газ за Европа и затова енергетиката е най-мощният лост, с който Путин разполага, за да се опита да отвърне на масовите западни санкции заради нахлуването му в Украйна.
Решението му да наложи плащания в рубли подкрепи руската валута, която падна до исторически ниски нива след инвазията в Украйна на 24 февруари, но впоследствие се възстанови.
Западните компании и правителства отхвърлиха този ход като нарушение на съществуващите договори, които са определени в евро или долари. Министърът на икономиката на Франция каза, че Франция и Германия се подготвят за сценарий, при който руските газови потоци може да бъдат спрени - стъпка, която би хвърлила Европа в пълна енергийна криза.