IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мръсният газов трик на Путин

Ще превеждаме ли по тонове рубли на ден на Русия или ще се откажем от руските енергоизточници?

08:29 | 24.03.22 г. 87
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: EPA/ALEXANDER VILF / PO</em></p>

Снимка: EPA/ALEXANDER VILF / PO

Отново и отново газът се превръща в руската окова за европейската икономика. Президентът на Русия Владимир Путин очевидно се чувства окуражен от липсата на възможни санкции, за да може да държи Европа в шах със своя монополист „Газпром". Първо руското правителство заплаши да спре доставките, след това увери правителствата на Стария континент, че ще спази договора, а сега обяви, че сметките вече няма да се плащат в евро или долари, а в меката валута, рублата.

Досега имаше един силен аргумент срещу пълния бойкот на руския нефт и газ, наред със заплахата от мащабна икономическа криза в Европа - липсата на ефект. Твърди се, че милионите евро, които Европа превежда всеки ден на държавните компании на Владимир Путин, не могат да бъдат използвани директно за финансиране на неговата война. Апаратът и войниците винаги се заплащат в рубли, а не в чуждестранна валута.

Сега обаче руският президент реши да приема само националната валута в енергийните сделки с „неприятелски държави", сред които е целият ЕС. Самото съобщение имаше ефект: стойността на отслабващата рубла се повиши, както и цената на природния газ – временно с 30%.

Дългосрочните последици могат да бъдат още по-сериозни. Поради липса на алтернативи страните вносителки могат да бъдат принудени да обменят евро или долари в руската централна банка, за да получат необходимите рубли за плащанията. Централната банка обаче досега е била до голяма степен блокирана от санкциите, така че Западът ще трябва сам да смекчи или да наруши една от най-ефективните си наказателни мерки.

Може би Путин отново е чел Николо Макиавели: „Човек никога не трябва да се опитва да спечели със сила, когато може да спечели с измама“.

Първата реакция от Берлин беше незабавна: министърът на икономиката Роберт Хабек обвини Путин в нарушаване на действащите договори. Обвинение, което със сигурност „ще засегне тежко“ военнопрестъпника в Москва.

От друга страна, аз не мога да си представя, че Путин ще превежда обратно ежедневните си джобни пари от Германия, ако те продължават да му достигат в евро.

Напълно възможно е германците и българите да бъдат принудени да се солидаризират с европейските санкции. Услужливото ухажване на министъра на икономиката на Германия Роберт Хабек за допълнителни доставки на газ от цял свят, например от пустинята на Катар, събуди подозренията на партньорите от ЕС. Дипломат се аргументира по начин, подобен на разговорите, които доскоро се чуваха във връзка с недостатъчните по едно време ваксини срещу коронавируса. 

Не е логично зависимите от природния газ държави от ЕС да се борят помежду си на световния пазар за малкото налични обеми газ и по този начин да повишават още повече цените.

По-добре би било да се разчита на „закупуване на газ с концентрирана покупателна способност на ЕС". Вярно е. Но преди Хабек представители на други европейски държави вече бяха в Катар.

Многото недружелюбни страни, засегнати от новата доктрина на Путин за рублата, ще имат достатъчно възможности да се консултират днес. В Брюксел е денят на голямата среща на върха. Държавните и правителствените ръководители се събират на среща на върха на ЕС, специална среща на върха на НАТО и среща на върха на Г-7. Идва и президентът на САЩ Джо Байдън.  

Всъщност изявлението на Путин може да подхрани още повече призивите за бойкот на руския петрол и газ. Германия и други държави от ЕС досега се противопоставяха на това. Във вчерашната си реч за бюджета Олаф Шолц отново предупреди, че бойкотът може да застраши стотици хиляди работни места. А ако се вярва на берлинските правителствени кръгове, Байдън досега също е проявявал разбиране към ситуацията в Европа. В същото време обаче президентът на САЩ наскоро призова за по-нататъшно затягане на санкциите срещу Русия. Бойкотът със сигурност ще бъде един от най-острите решения.

А днес ще следим и срещата на Алианса. На Запад има съгласие, че НАТО трябва да бъде значително укрепен по източния си фланг. Броят на бойните части в източноевропейските страни ще бъде удвоен до осем. На специалната среща на върха на НАТО ще бъде взето решение за разполагането на новите бойни сили на страните членки Румъния, България, Унгария и Словакия. Досега НАТО бе разположило постоянно многонационални части само в балтийските държави Естония, Латвия и Литва, както и в Полша.

Реакцията на Путин на тази стъпка ще бъде интересна. В списъка си с искания към НАТО той настояваше за разоръжаване на Запада и за изтегляне на всички американски войски от Източна Европа. Той ще възприеме съобщението на НАТО - разумно и необходимо от гледна точка на Запада - като обида.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

34
rate up comment 5 rate down comment 4
OPASEN
преди 2 години
Щом го цитираш, значи го мислиш ;-) Не знам кой е Импа, къде е писал и какво е писал... Аз ти отговарям на теб :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 13 rate down comment 4
Pyramid
преди 2 години
Присъединяването на Крим провокира приказки за изключване от SWIFT, които, Руската страна прие напълно сериозно и се подготви старателно. Сега, Америка ще започне да усеща какво е собствената и валута да изгуби привлекателност. Беше неизбежно: Поискаха - получиха си го. Светът излиза от доларовата сянка, а вие си приказвайте, че войната била спечелена от Украйна. Путин много пъти леко и внимателно, а после настойчиво, обясняваше че нещата, не се свеждат до Украйна но, кой са слуша? Е, идва часът на Истината.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 3 rate down comment 6
khao
преди 2 години
Само цитирам вашия брат - Импа... ако имаш някви оплаквния по тази тема, към него ако обичаш! Важи и за останалите копейници, не мога АЗ да отговарям за неговите думи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 10 rate down comment 2
Pyramid
преди 2 години
А, Русия е внасяла, внася И ЩЕ ПРОДЪЛЖИ ДА ВНАСЯ, какво ти они е нужно. Санкциите са в състояние да усложнят но, не и са спрат нещата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 9 rate down comment 2
OPASEN
преди 2 години
Надявай се :-) , но преди това се замисли, че Путин е планирал войната от години!! През последните години в Русия е разработена дори собствена картова система!! Нали се сещаш, че подготовката може да включва и други неща, като поставянето на тръби, например ;-) Путин може да е луд император (факт!), но не е т,ъ,п !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 7 rate down comment 4
Pyramid
преди 2 години
Кухаов, "частна", произлиза от "част", от дялове, *** които, е разделена собствеността. Какъв е проблемът, тя да е разделена, а контролният пакет, да е у държавата, централната или още няколко държавни банки? Собствеността, е основна х-ка на свободата за разпореждане (или обратно). Та, даже ако бързаш с изводите, прецизността, те предпазва от грешки. Мисли, преди да пишеш. Помага.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 3 rate down comment 5
mrynmryn
преди 2 години
https://oec.world/en/profile/country/rus Според теб, кой ще загуби повече? Защо мислиш, че Русия е някаква самостоятелна държава и не внася нищо? В тоя сайт не се научихте, че това което искате да стане и реалността, са две различни неща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 12 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 2 години
Не се занимавайте с дребнотемие... ;) Залозите в конфликта в Украйна са много по-големи от валутата, с която ще се плаща руския газ - той така и така ще спре. Американците разтоварват огромен кораб с бронирана техника в Александруполис, руснаците си калибрират кинжалите покрай полската граница, а Байдън на стероиди и с походка на робот идва в Европа на извънредна визита. Четете фактите, а не на Бойчо упражненията по авторска журналистика... Бойчо, Путин е чел много неща, не само Макиавели. Нещата никога не са такива, каквито изглеждат... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 9
Crux
преди 2 години
Има друг път. Газопроводите към Китай са от съвсем други находища, освен това са с много по-малък капацитет от газопроводите към Европа.Путин няма никакъв избор. Краят му идва и той го осъзнава. Наблюдаваме предсмъртните гърчове на путинския режим, а вероятно и на Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 7
data
преди 2 години
Естественно Русия може да се опита да направи "газова рубла" по почина на американския "петро долар" , при положение обаче че икономиката и е 90 % зависима от внос на продукти и технологии въпросът е : от къде ще намира евро и доларес да го прави ? Това със самозадоволяването го забравете - бше пробвано по соца и краха беше чутовен при все , че СССР беше доста по силен икономически в сравнение с сегашна Русия . Истинския проблем е ценообразуването , нещо което Мизес предрече , а социалистическите страни така и не се справиха и механично конвертираха цените от западните пазари . Ще продава в рубли , ок ама на кава цена ще е в рубли и какъв е обменият международен курс на рублата ? То тая новина е същата кат това че Саудитска Арабия "обмисляла" пробаждата на петрол в юани и това предизвика всеобщи аплаузи сред мuрзилките ама никой не се замисли кога аджеба ще е края на мисленето ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още