Отново и отново газът се превръща в руската окова за европейската икономика. Президентът на Русия Владимир Путин очевидно се чувства окуражен от липсата на възможни санкции, за да може да държи Европа в шах със своя монополист „Газпром". Първо руското правителство заплаши да спре доставките, след това увери правителствата на Стария континент, че ще спази договора, а сега обяви, че сметките вече няма да се плащат в евро или долари, а в меката валута, рублата.
Досега имаше един силен аргумент срещу пълния бойкот на руския нефт и газ, наред със заплахата от мащабна икономическа криза в Европа - липсата на ефект. Твърди се, че милионите евро, които Европа превежда всеки ден на държавните компании на Владимир Путин, не могат да бъдат използвани директно за финансиране на неговата война. Апаратът и войниците винаги се заплащат в рубли, а не в чуждестранна валута.
Сега обаче руският президент реши да приема само националната валута в енергийните сделки с „неприятелски държави", сред които е целият ЕС. Самото съобщение имаше ефект: стойността на отслабващата рубла се повиши, както и цената на природния газ – временно с 30%.
Дългосрочните последици могат да бъдат още по-сериозни. Поради липса на алтернативи страните вносителки могат да бъдат принудени да обменят евро или долари в руската централна банка, за да получат необходимите рубли за плащанията. Централната банка обаче досега е била до голяма степен блокирана от санкциите, така че Западът ще трябва сам да смекчи или да наруши една от най-ефективните си наказателни мерки.
Може би Путин отново е чел Николо Макиавели: „Човек никога не трябва да се опитва да спечели със сила, когато може да спечели с измама“.
Първата реакция от Берлин беше незабавна: министърът на икономиката Роберт Хабек обвини Путин в нарушаване на действащите договори. Обвинение, което със сигурност „ще засегне тежко“ военнопрестъпника в Москва.
От друга страна, аз не мога да си представя, че Путин ще превежда обратно ежедневните си джобни пари от Германия, ако те продължават да му достигат в евро.
Напълно възможно е германците и българите да бъдат принудени да се солидаризират с европейските санкции. Услужливото ухажване на министъра на икономиката на Германия Роберт Хабек за допълнителни доставки на газ от цял свят, например от пустинята на Катар, събуди подозренията на партньорите от ЕС. Дипломат се аргументира по начин, подобен на разговорите, които доскоро се чуваха във връзка с недостатъчните по едно време ваксини срещу коронавируса.
Не е логично зависимите от природния газ държави от ЕС да се борят помежду си на световния пазар за малкото налични обеми газ и по този начин да повишават още повече цените.
По-добре би било да се разчита на „закупуване на газ с концентрирана покупателна способност на ЕС". Вярно е. Но преди Хабек представители на други европейски държави вече бяха в Катар.
Многото недружелюбни страни, засегнати от новата доктрина на Путин за рублата, ще имат достатъчно възможности да се консултират днес. В Брюксел е денят на голямата среща на върха. Държавните и правителствените ръководители се събират на среща на върха на ЕС, специална среща на върха на НАТО и среща на върха на Г-7. Идва и президентът на САЩ Джо Байдън.
Всъщност изявлението на Путин може да подхрани още повече призивите за бойкот на руския петрол и газ. Германия и други държави от ЕС досега се противопоставяха на това. Във вчерашната си реч за бюджета Олаф Шолц отново предупреди, че бойкотът може да застраши стотици хиляди работни места. А ако се вярва на берлинските правителствени кръгове, Байдън досега също е проявявал разбиране към ситуацията в Европа. В същото време обаче президентът на САЩ наскоро призова за по-нататъшно затягане на санкциите срещу Русия. Бойкотът със сигурност ще бъде един от най-острите решения.
А днес ще следим и срещата на Алианса. На Запад има съгласие, че НАТО трябва да бъде значително укрепен по източния си фланг. Броят на бойните части в източноевропейските страни ще бъде удвоен до осем. На специалната среща на върха на НАТО ще бъде взето решение за разполагането на новите бойни сили на страните членки Румъния, България, Унгария и Словакия. Досега НАТО бе разположило постоянно многонационални части само в балтийските държави Естония, Латвия и Литва, както и в Полша.
Реакцията на Путин на тази стъпка ще бъде интересна. В списъка си с искания към НАТО той настояваше за разоръжаване на Запада и за изтегляне на всички американски войски от Източна Европа. Той ще възприеме съобщението на НАТО - разумно и необходимо от гледна точка на Запада - като обида.
преди 2 години Щото, веднъж врът насам, после-врът натам, и хората не искат да имат работа с предатели. Отделно, за целта, ТЕПЪРВА, се случва технологичният пробив в японско море.За парасъзлъка, да не говорим... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ами да врътка. България прави три пъти повече ток пт колкото има нужда. Eso.bg увери се сам :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ами тя България има всичко :) Защо не си копа газовите хидрати ? Защото така нарежда масква. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Печели този, който има енергетика и ресурси. Европата вече няма и двете. Каква икономика, ако нямаш енергетика? А без ресурсите какви технологии те патили? Може, ама ако имаш предвид бръснарските и фризьорски услуги. С тях може да се постигне страхотен БВП, без всякаква глупава, *** промишленост. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Двата лагера, които коментирате под статията много сте ос.ко.тяли. Мислете икономически. Не идеологически. Икономиката побеждава във всяка война - Сун-Дзъ. Кой има по мощна икономика и по-голямо (по-младо) население от двата противопоставящи се блока. Без неутралните. И кой има технологиите. Мислете в икономика. Забравете опорките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Изобщо не го мисля Лукойл Нефтохим - при мене карат от Тотал и Елф. Щом вие сте го измислили, начи сичко е ОК... ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Именно - кризата в Европа може да стане толкова мащабна, че да доведе до загуба на геополитическо равновесие в отделните държави под натиска на оскотяващото население. Това може да доведе и до преосмисляне на разни блокови политики и стратегии. Руснаците може да чакат това да се случи и европейците да се принудят да намекнат на американците да се кротнат, а американците от своя страна могат да се изкушат да използват силите на НАТО като полицейски за налагане на ред вътре в съюза. За сега признаците са за подготовка за дълга война на изтощение. И на нерви - кой ще мигне пръв. Това ще зависи доколко вътрешния ред в противостоящите страни може да се контролира. Аз мисля, че руснаците са по-добре подготвени за това. Но може и бързо да премине в гореща фаза, когато нещата тръгнат към провал за някоя от страните. Ето един възможен сценарий: руснаците "използват химическо оръжие", естествено - срещу цивилни и възмутената и потресена международна общност принуждава НАТО да се намеси в Украйна. Или пък руска ракета "случайно" може да омлати партида натовско оръжие за Украйна на полската граница, но за малко в полска територия... Все пак да не забравяме каква е крайната цел на Русия, заради която започна тази война - изтласкване на американските бази от източна Европа до състоянието от 1997 г., а не разорителна война и още по-разорително управление на вражеска територия. Ще опитат да постигнат това с икономически натиск, като принудят европейците да избират между икономически колапс и дори глад и американски бази. За това ще се мотаят в Украйна, докато се разбере как реагира Европа на икономическите трусове. Ако не успеят, ще продължат, както езуитски се изразиха техни представители, с военно-технически средства. А американската цел е промяна на сегашното устройство и управление в Русия към удобно и комфортно за тях такова. Ако разсъждавам правилно, войната още не е започнала. Ако греша, до месец украинската армия ще е прекършила гръбнака на руската и Путин ще се люшка на Спаската кула. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Днес също ръсте, а вдигането на лихвите отдавна е изчерпано отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ооо ... не си мисли, че доларът се движи само от един фактор :-) Забеляза ли, че ФЕД вдигнаха лихвата в САЩ и обещаха да продължат да я вдигат? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Лукойл Нвфтихим и петрола за България като цяло не ги мисли, Лукойл от поне 10 г има възможност да работи изцяло или почти изцяло с иракски нефт. Не напразно Лукойл има концесии в Ирак за около 10 % от иракските резерви.Газа е проблема. А за плащане с рубли джуджето ще трябва да почака ди нов договор. Ако има такъв. отговор Сигнализирай за неуместен коментар