Има милиони варианти за бъдещето на Донбас и дипломатите - украински, руски и международни, ще се справят, смята Олексей Арестович, един от съветниците на украинския президент Володимир Зеленски. В интервю за един от най-популярните журналисти в Украйна - Дмитрий Гордон, той беше категоричен, че исканията на Русия за признаване на Крим за руска територия и независимост на Донецката народна република и Луганската народна република не трябва да бъдат приемани.
Арестович коментира, че световната общност е активирана за изготвяне на рамката на споразумение за бъдещето на Донбас и посочи, че в света има множество примери за бъдещето на подобни територии. "Разсъждавам на глас, не преговаряме по тях, но има вариант за съвместно управление като международен протекторат, или под международна администрация", допълни още той.
Той изброи още няколко "примера от историята" като например Северен Кипър, признат единствено от Турция, или пограничните региони между Северна Корея и Южна Корея, които след години на военни действия са със статут на икономическа зона.
Арестович гарантира, че споразумението за края на войната с Русия ще бъде "пълна победа за Украйна". " Ние не сме готови на никакви отстъпки, напротив, имаме точни изисквания. Ясно е разбирането, че ако получим по-малко, отколкото до началото на войната, това е поражение. А никой няма да се съгласи с поражение", категоричен беше той.
Относно искането за демилитаризация на Украйна съветникът на Зеленски коментира: "Не ние се отказваме от НАТО, НАТО се отказа от нас". Той посочи, че правителството има "компенсационен вариант", но отказа да сподели повече подробности.
Всеки компромис, който бъде постигнат в преговорите с Русия ще бъде подложен на референдум на територията на цялата Украйна, особено що се касае за бъдещето на Донбас, коментира от своя страна украинският президент Володимир Зеленски, цитиран от украинската информационна агенция Униан.
"Отговорът е много прост - не ни взимат в НАТО, защото ги е страх от Русия", категоричен беше той по повод отказаното членство на Украйна в Алианса. По негови думи се търси компромис страната да получи защита от организацията, каквато би имала, ако е член, но без да бъде част от НАТО.
За целта обаче ще са нужни промени в Конституцията и законодателсвото на Украйна, намекна още украинският президент.
Зеленски стои на позицията, че мирното споразумение с Русия ще бъде договорено на среща с руския президент Владимир Путин. В Кремъл обаче посочват, че все още е рано за подобни разговори, защото няма нищо изготвено като документи, по които двамата държавни глави да разговарят и постигнат споразумение.