fallback

Р. Христов: Загубата на доверието е по-големият проблем за Русия при дефолт

Руската федерация би могла да плаща облигационния си заем, но санкциите затрудняват превода на парите, смята инвестиционният консултант

21:30 | 17.03.22 г. 13

По думите му Русия обяви, че е превела дължимите 117 млн. долара по външните си облигации, но все още няма информация дали инвеститорите са получили средствата.

„Все още е рано да се говори за дефолт, подобен на този през 1998 г., тъй като в случай на неплащане, започва да тече и 30-дневен гратисен период“, обясни Христов.

Той смята, че ситуацията е по-различна отпреди 24 години – в момента Русия има желание да си плати облигационния заем и дори съобщава, че парите са преведени в сряда. „Външният дълг на страната – около 40 млрд. долара – е малък на фона на дълговите пазари, а и като част от брутният вътрешене продукт (БВП). Отделно руските големи компании имат задължения от още около 100 млрд. долара“, посочи експертът.

Според него американските фондове и европейски банки ще претърпят загуби при евентуален фалит, но на фона на трилионите долари дългов пазар, те няма да се отразят толкова негативно.

"Страшен е ефектът, че Русия по различни технически причини ще загуби доверието на пазарите", коментира Христов и добави, че няма сериозна опасност това недоверие да се прехвърли на световните пазари, които до голяма степен вече са калкулирали риска.

Той обаче отчете, че притесненията около дълга на Русия все пак са се отразили и на по-широкия дългов пазар, където цените на ДЦК са спаднали значително, макар и да има известно съживяване в последните дни.

„Ефектите на санкциите върху БВП на страната са трудни за прогнозиране, особено с оглед срива на рублата, но високите цени на енергийните ресурси, които са основен бюджетен приход, могат да помогнат на страната, ако Москва успее да намери на кой да ги продава“, каза Христов. Според него Русия може да се надява на Китай като пазар поне за суровия си петрол.

Кой държи руски дълг? Какво ще се случи с икономиката на Русия при невъзможност да обслужва дълга си? Ще помогне ли на руските банки свързването с банковата система на Китай и Индия? Може ли конфликтът да засегне китайския юан и нивата на долара като резервна валута, ако Русия се концентрира върху китайския пазар? Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:31 | 12.09.22 г.
fallback