Усилията на президента на Беларус Александър Лукашенко да укрепи властта си чрез референдум за конституционни промени се превърна във възможност за беларусите да протестират срещу неговото управление и съюза му с Русия, който заплита страната във войната с Украйна.
Това отваря вратата и за още по-големи санкции от Европейския съюз (ЕС), пише Politico.
В неделя тълпи преминаха през центъра на Минск със скандирания „Не на войната!“. Политическата опозиция призовава хората да протестират срещу участието на Беларус в инвазията на Русия в Украйна.
„Днес беларусите започват кампания на мирно неподчинение и съпротива. Ще протестираме срещу войната и използването на нашите военни за нападение на украинци“, коментира лидерът на беларуската опозиция Светлана Тихановска, която се намира в изгнание в Латвия. Тя беше опонент на Лукашенко на президентските избори през 2020 г.
С промяната на конституцията Лукашенко ще продължи да контролира страната, която управлява от 1994 г., на практика до живот. Той също така ще сложи край на статута на Беларус като зона, свободна от ядрени оръжия. Това отваря пътя за евентуално разполагане на руско ядрено оръжие в страната.
Това е знак за пълната зависимост на Лукашенко от Москва, за да остане на власт. Преди той се опитваше да маневрира между Русия и Запада, за да запази известна свобода на действие, но бруталните репресии след изборите през 2020 г. го оставиха уязвим и изолиран.
Русия изпрати около 30 хил. войници в Беларус през последните седмици и те бяха използвани за атака на Украйна.
Беларус сега е обект на същите санкции, които засягат Русия.
В неделя сутринта, от избирателна секция, Лукашенко каза, че "две или три ракети" са били изстреляни от територията на Беларус тази седмица към украински ракетни батальони, разположени близо до границата.
Той настоява, че войските му не участват в инвазията, като казва, че в Украйна няма „нито един беларуски войник, нито един патрон“. „Русия не се нуждае от това. Те имат достатъчно боеприпаси, патрони, картечници и достатъчно хора, за да решат проблемите, които Русия иска да реши“, коментира лидерът на Беларус.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски е разговарял с Лукашенко за първи път от две години в неделя вечерта. Зеленски съобщи, че Лукашенко го е уверил, че „войски от Беларус няма да отидат в Украйна“.
По-рано в неделя Зеленски се обърна директно към беларуския народ. „Във войната, която се води в момента, вие не сте на наша страна. От ваша територия войските на Руската федерация изпращат ракети. От ваша територия се убиват нашите деца, разрушават се къщите ни“, каза той в обръщението си.
Относно референдума Зеленски посочи, че беларусите ще решат кои са. „Вие решавате кой ще бъдете. Как ще погледнете в очите на децата си, в очите на другия“, посочи той.
Лукашенко му отвърна, че „се появява с нощница или тениска и се обръща към беларуския народ. Но беларуският народ има свои хора, които да се обръщат към него, а той да си гледа украинския народ и да поеме отговорност за всичко, което се случва в Украйна сега“.
Руско предложение за провеждане на мирни преговори в Минск беше отхвърлено от Зеленски, който каза, че Украйна е готова да преговаря във всяка страна, "от която ракети не летят срещу нас от нейна територия".
По-късно в неделя Украйна се съгласи да изпрати делегация за разговори с Русия близо до река Припят, която тече от Беларус към Украйна на север от Киев.
Малък е шансът Лукашенко да не обяви официално победа на референдума. По-голямата част от опозицията в страната е в изгнание или в затвора. Правозащитни организации казват, че в страната има около 1100 политически затворници.
Беларус разчита на руски пари, за да поддържа правителството на повърхността, след като ЕС и САЩ въведоха санкции срещу страната заради смазването на протестите след президентския вот през 2020 г.
Въпреки че властите в Беларус настояваха, че руските войски ще се приберат след приключването на военните учения, сега правителството казва, че те ще останат за неопределено време.