Полупроводници
Русия и Украйна са ключови източници на химически газове C4F6 и неон, които са жизненоважни за производството на полупроводници. Производителите на чипове могат да бъдат сред най-силно засегнатите, ако доставките от Украйна бъдат сериозно затруднени за продължителен период. Украйна е един от най-големите доставчици на редица благородни газове, използвани при производството на чипове, особено неона, използван в лазерите, които гравират елементи върху чиповете.
Няколко украински компании обработват неон, който е страничен продукт от производството на стомана в Русия. Ричард Бецендал, независим консултант, специализиран в редки газове, казва, че Украйна произвежда една четвърт от световния неон, чиито цени са се утроили през последните шест месеца, след като китайските стоманодобивни заводи, които произвеждат газ като страничен продукт, бяха затворени за Зимните олимпийски игри. Недостигът на ксенон и криптон, които също са от решаващо значение за производството на полупроводници, ще се задълбочи, добавя той.
Някои от най-големите производители на чипове твърдят, че техните глобални вериги на доставки са проектирани да издържат на смущения, които биха могли да дойдат от разширен въоръжен конфликт.
Micron, един от най-големите производители на чипове за памет, казва, че неонът, който доставя, е „предимно произведен и произхожда от различни доставчици“ в други страни. Компанията казва и че работи с доставчици по дългосрочни договори, за да елиминира евентуален недостиг, както и че разполага с „подходящи запаси“, за да продължи да работи.
Intel, най-големият производител на чипове в САЩ, също твърди, че е изградил „разнообразна, глобална верига за доставки“. Компанията не очаква въздействие върху дейностите си от конфликта.
Нито една от двете компании обаче не разкрива каква част от техните доставки на неон все още идва от Украйна или колко дълго биха могли да продължат нормалните си производствени операции, ако доставките прекъснат.
Банки и финанси
Западните банки се оттеглят от Русия след нахлуването на Кремъл в Крим през 2014 г. Акциите на европейските кредитори, които остават в страната, поевтиняха силно в четвъртък.
Raiffeisen, австрийският кредитор, който генерира повече от една трета от печалбите си от Русия, изтри повече от 20% от цената на акциите си, а италианската UniCredit и френската Société Générale – по над 11%. Базираното в Москва дъщерно дружество на SocGen - "Росбанк", има 550 клона и 3,1 млн. клиенти. UniCredit управлява 103 клона и има 2 млн. клиенти в страната. Миналия месец UniCredit се отказа от план, който предвиждаше придобиването на руската "Банк Открытие".
От Русия идват 6% от печалбата на UniCredit за миналата година, а на SocGen – 4%, според данни на JPMorgan. Raiffeisen, SocGen и UniCredit са деветата, десетата и единайсетата по големина руска банка по активи.
Всяка от трите банки казва, че следи отблизо развитието на събитията, но настоява, че руският им бизнес е достатъчно капитализиран, за да се справи с масовите тегления на клиенти, както и че продължават да работят по „напълно съвместим начин“.
„Русия премина през вълни от санкции и ние винаги сме коригирали начина си на работа“, посочват от UniCredit. Според SocGen „Росбанк е руска банка с предимно местна дейност и ние сме уверени в способността си да осигурим дейността на нашите клиенти и да се адаптираме“.
Професионални услуги
Адвокатски кантори и консултанти с офиси в Русия изготвяха планове за извънредни ситуации в четвъртък заради санкциите, които се готвят. McKinsey & Company и Boston Consulting Group имат по 400 души, работещи в Москва. Юридически кантори с централи във Великобритания имат общо около 150 адвокати в Русия.
Лидерите на голяма консултантска фирма се готвят и за потенциални контрасанкции от страна на Русия срещу западни компании, включително възможна забрана да работят в страната, казва източник на медията. Друга възможност е персоналът или офисите на тези компании да станат мишени на протести или гражданско неподчинение в Русия.
Големи международни юридически кантори с база в Украйна, включително CMS, Dentons и Baker McKenzie, временно затвориха офисите си и помагат за преместване на персонал в центровете им в ЕС. Baker McKenzie, която твърди на уебсайта си, че е била първата глобална адвокатска кантора, открита в Украйна, има 100 служители, базирани в региона, следвана от CMS, която има 67 служители, базирани в Киев. Dentons заяви, че премества адвокати от Украйна в други офиси, ако поискат.
Счетоводната и консултантска фирма PwC, която има три офиса в Украйна, казва, че се опитва да поддържа операциите си, но посъветва своите 750 служители в страната да останат у дома в четвъртък. KPMG, която има 4 хил. служители в Русия и 600 в Украйна, заяви, че "остава ангажирана да поддържа местното си присъствие".
преди 2 години Много емоции под давлението на пропагандата води до такива резултати. Както съм казвал, преди да направиш нещо, трябва да си помислиш добре и да си направиш сметката, как на теб биха ти се отразили твоите действия. Та в ситуацията ще стане нещо като - аз много обичам да гледам кози и без да си направя реална сметка дали е рентабилно това, се бухвам и инвестирам едни примерно 20000 лева. Правя го емоционално - обичам много козите. След това се получава, че инвестицията ми е нерентабилна и губя парите. Та трябва хладна преценка - без емоции. Сега бушуват много емоции и това обикновено замъглява реалната преценка. Та това е по - просто казано положението със санкциите срещу Русия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Сутринта обявих жестоки санкции на бензиностанциите и хипермаркетите. Казах им, че са мръсни варвари, които газят демокрацията и няма да си купя нищо от тях, докато не ми заиграят по свирката. Сега ги чакам да се обадят да преговаряме....А сега сериозно. Лемурите от ЕС и САЩ не могат от един СУИФТ да ги извадят, а се бият в гърдите, че налагали санкции??? Спрете незабавно вноса на всичко от Русия бе, кавали. Белким ги усетят тия "санкции" руснаците... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години О, бедняк - намерил си спонсор да ти плати интернета, честито :)Какво е чувството рашките акции да олекват наполовина, съчетано с потъване на руплата? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Хайде сега да видим какво ще си причини "демократическият свят", налагайки санкции на "икономиката-жуже" на Русия !!! Задайте си въпросът: какво би станало, ако Apple с пазарна капитализация 3 ГБ, спре да фабрикува телефончета? Отговор: абсолютно нищо !!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Абе, той и запада разчитаме на Китай да му осигурява икономическият растеж , а сега се чуди кво да прави с него така, че леко с взаимовръзката отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Путин да не се скара с Китай, че тогаз ще ядем дядовия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Нека не се държим като развълнувани ученички. "Тоталитарни режими", междувременно всичко в магазина е от Китай. Да спрем и с тях търговията, ако ще сме високо морални и принципни? Като изринаха Тибет, имаше ли "санкции" въобще, не си спомням? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Като цяло ще страдаме... Да, но дали би било по-добре да продължим да работим с тоталитарни режими? Свободната търговия и икономика ще се съвземат те саморегулируеми, но човешките животи няма да се върнат :/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Производители на торове - няма торове, няма храна - страдаме ние; голям износител на петрол и газ - дигат се цените, има недостиг - страдаме ние; една трета от световния износ на пшеница - няма пшеница, вдигат се цените - страдаме ние; желязо, алуминий... суровини за производство на чипове... Мале много тежко ще ги накажем? Като си го изстрадаме ние? Нещо като самобичуването в средните векове? отговор Сигнализирай за неуместен коментар