Полупроводници
Русия и Украйна са ключови източници на химически газове C4F6 и неон, които са жизненоважни за производството на полупроводници. Производителите на чипове могат да бъдат сред най-силно засегнатите, ако доставките от Украйна бъдат сериозно затруднени за продължителен период. Украйна е един от най-големите доставчици на редица благородни газове, използвани при производството на чипове, особено неона, използван в лазерите, които гравират елементи върху чиповете.
Няколко украински компании обработват неон, който е страничен продукт от производството на стомана в Русия. Ричард Бецендал, независим консултант, специализиран в редки газове, казва, че Украйна произвежда една четвърт от световния неон, чиито цени са се утроили през последните шест месеца, след като китайските стоманодобивни заводи, които произвеждат газ като страничен продукт, бяха затворени за Зимните олимпийски игри. Недостигът на ксенон и криптон, които също са от решаващо значение за производството на полупроводници, ще се задълбочи, добавя той.
Някои от най-големите производители на чипове твърдят, че техните глобални вериги на доставки са проектирани да издържат на смущения, които биха могли да дойдат от разширен въоръжен конфликт.
Micron, един от най-големите производители на чипове за памет, казва, че неонът, който доставя, е „предимно произведен и произхожда от различни доставчици“ в други страни. Компанията казва и че работи с доставчици по дългосрочни договори, за да елиминира евентуален недостиг, както и че разполага с „подходящи запаси“, за да продължи да работи.
Intel, най-големият производител на чипове в САЩ, също твърди, че е изградил „разнообразна, глобална верига за доставки“. Компанията не очаква въздействие върху дейностите си от конфликта.
Нито една от двете компании обаче не разкрива каква част от техните доставки на неон все още идва от Украйна или колко дълго биха могли да продължат нормалните си производствени операции, ако доставките прекъснат.
Банки и финанси
Западните банки се оттеглят от Русия след нахлуването на Кремъл в Крим през 2014 г. Акциите на европейските кредитори, които остават в страната, поевтиняха силно в четвъртък.
Raiffeisen, австрийският кредитор, който генерира повече от една трета от печалбите си от Русия, изтри повече от 20% от цената на акциите си, а италианската UniCredit и френската Société Générale – по над 11%. Базираното в Москва дъщерно дружество на SocGen - "Росбанк", има 550 клона и 3,1 млн. клиенти. UniCredit управлява 103 клона и има 2 млн. клиенти в страната. Миналия месец UniCredit се отказа от план, който предвиждаше придобиването на руската "Банк Открытие".
От Русия идват 6% от печалбата на UniCredit за миналата година, а на SocGen – 4%, според данни на JPMorgan. Raiffeisen, SocGen и UniCredit са деветата, десетата и единайсетата по големина руска банка по активи.
Всяка от трите банки казва, че следи отблизо развитието на събитията, но настоява, че руският им бизнес е достатъчно капитализиран, за да се справи с масовите тегления на клиенти, както и че продължават да работят по „напълно съвместим начин“.
„Русия премина през вълни от санкции и ние винаги сме коригирали начина си на работа“, посочват от UniCredit. Според SocGen „Росбанк е руска банка с предимно местна дейност и ние сме уверени в способността си да осигурим дейността на нашите клиенти и да се адаптираме“.
Професионални услуги
Адвокатски кантори и консултанти с офиси в Русия изготвяха планове за извънредни ситуации в четвъртък заради санкциите, които се готвят. McKinsey & Company и Boston Consulting Group имат по 400 души, работещи в Москва. Юридически кантори с централи във Великобритания имат общо около 150 адвокати в Русия.
Лидерите на голяма консултантска фирма се готвят и за потенциални контрасанкции от страна на Русия срещу западни компании, включително възможна забрана да работят в страната, казва източник на медията. Друга възможност е персоналът или офисите на тези компании да станат мишени на протести или гражданско неподчинение в Русия.
Големи международни юридически кантори с база в Украйна, включително CMS, Dentons и Baker McKenzie, временно затвориха офисите си и помагат за преместване на персонал в центровете им в ЕС. Baker McKenzie, която твърди на уебсайта си, че е била първата глобална адвокатска кантора, открита в Украйна, има 100 служители, базирани в региона, следвана от CMS, която има 67 служители, базирани в Киев. Dentons заяви, че премества адвокати от Украйна в други офиси, ако поискат.
Счетоводната и консултантска фирма PwC, която има три офиса в Украйна, казва, че се опитва да поддържа операциите си, но посъветва своите 750 служители в страната да останат у дома в четвъртък. KPMG, която има 4 хил. служители в Русия и 600 в Украйна, заяви, че "остава ангажирана да поддържа местното си присъствие".
преди 2 години Прав си, защото моите наблюдения са, че САЩ и Русия (разбирай т.нар. корпорации в сянка) играят заедно, с цел сметката да се плати от ЕС. И юрогейзерите плащат като обезумели... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Като гледам, от цялата история УСА е май най на далавера. Норд стрийм който се мъчат от години да го блокират е спрян, ще могат да си продават на воля втечнения газ. Стратегическия враг Русия е изолиран с наложени санкции. Печелят влияние в северна и централна източна европа като се правят че ги пазят от Путин. НАТО ще трябва да се въоражава сериозно за да е готов за нарастналата заплаха - големи печалби за американския военен сектор. ЕУ и в частност германската икомоника няма да дарпат толкова заради липса на суровини и скъпа енергия, така че УСА могат да продължават да се бият в гърдите че са най проспериращи в света. Евентуалната военна независимост на европа чрез създаването на собствена армия и превръщането и в глобален играч е вероятно стопирана.Да се готви Китай. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Две по математика :) как се губят 126% ??? Няма по-голяма загуба от 100%. Я виж Франкфуртската борса... всички руски акции обърнаха нагоре, дори и СБЕР. Отделно руските ми бяха 15% от портфейла. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Не беше ли: "Който пее, сам пада в него"? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Имаше май една българска поговорка: Който гроб копае другиму, сам пада в него. Айде приятен ден ! Една корекция - не дръжте пари в брой и в банкови сметки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Един добросъвестен съвет - не дръжте пари в брой. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ето какво казва нашия финансов министър, не аз: "Финансовият министър Асен Василев вече коментира, че може да се очаква шокова инфлация. Тя ще бъде подхранена от военния конфликт, санкциите срещу агресора и възможното ограничаване или дори спиране на доставките на руски газ и петрол към Европа. Тези рискове вещаят ескалация на цените на енергоносителите на международните борси, което ще се прехвърли и върху всички останали стоки и услуги - от хляба и тока до транспорта и жилищата." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Митко, цените на руснаците просто грумнаха. Вносители на електроника вчера ги вдинаха с 30%. Рублата клони към 100 за долар, ще отиде на 150-200, ако Централната банка не я крепи изцяло - милиардите текат. Ама то и 100 тояги на чужд(руския) гръб са малко. PS Не искам да ти се подигравам, че за 5 дни си изгубил 126% от стойността на акциите на газпром, но не мога да не призная че лекичко злорадствам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Грешиш, не немогат а не искат . Просто се следва сценария от предходната студена война и така кат гледам май това устройва всички отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Свърши вече времето за броене на вноса от Мордор. Оцеляването на демократичните общества, война и избиването на хора струват много повече от временни икономически затруднения. Кремълския психопат трябва да фалира и да го пребият собствените му хора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар