Нахлуването на Русия в Украйна се развива в страна с 15 атомни реактора, работещи с почти пълен капацитет, което излага втория по големина ядрен флот в Европа (след Франция) на потенциални рискове за безопасността, предава Bloomberg.
Наблюдатели от Международната агенция за атомна енергия заявиха късно в четвъртък, че са сериозно обезпокоени от ситуацията и остават в контакт с украинските регулатори за ядрена безопасност. Реакторите се нуждаят от постоянни доставки на електроенергия и вода, a и двете могат да бъдат изложени на риск при военни действия.
По-рано през деня силите за сигурност на страната изгубиха контрол над територията около затворената атомна електроцентрала в Чернобил, без да има жертви и без да бъдат повредени конструкциите, които съдържат остатъчната радиация от аварията през 1986 г., съобщи агенцията.
„От жизненоважно значение е безопасното и сигурно функциониране на ядрените съоръжения в тази зона да не бъде засегнато или нарушено по какъвто и да е начин", заяви генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Мариано Гроси. „МААЕ следи отблизо развитието на ситуацията в Украйна, като обръща специално внимание на безопасността и сигурността на нейните атомни електроцентрали“.
Украйна е вторият по големина производител на ядрена енергия в Европа след Франция. „Енергоатом“, комуналната компания, която управлява реакторите ѝ, заяви в изявление, че работата на централите е била стабилна, дори по време на началото на военното нахлуване на Русия.
Макар че ядрени съоръжения са били атакувани и преди - най-вече незавършен иракски реактор през 1981 г., както и ирански съоръжения за обогатяване на уран през последните години - за първи път война се води около цяла „флотилия“ действащи централи.
Всички украински реактори са проектирани и произведени от руски производители. Най-старите блокове в Ровненската атомна електроцентрала северозападно от Киев работят с реактори, които предизвикаха безпокойство за безопасността сред някои европейски регулатори.