Докато Западът преценява как да санкционира руския президент Владимир Путин заради конфликта в Украйна, Европа е изложена на голям риск да помогне за финансирането на военната машина на Кремъл чрез плащания за петрол и газ.
Изглежда няма лесен начин това да бъде избегнато, пише Politico.
В публична демонстрация на съгласуване с Вашингтон европейците говорят твърдо за санкции срещу Русия още преди Путин да изпрати "миротворци" в източната част на страната в понеделник вечерта.
Председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен обеща да изключи Русия от международната банкова система, а премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън каза, че руските компании няма да могат да извършват трансакции в щатски долари и британски лири.
Налагането на тези финансови санкции може да удари силно Путин, но позицията на ЕС е мъглява, когато става дума за свиване на неговите изключително важни приходи от въглеводороди, които осигуряват повече от една трета от бюджета на Москва.
Остава неясно дали банковите санкции ще попречат на плащанията на ЕС към руската държавна газова компания „Газпром“. Както стоят нещата, енергийните пари изглежда много вероятно ще продължат да текат към Москва, дори по време на руска война срещу съюзник на ЕС.
Основният проблем е, че Европа е закачена на тръбопроводите за доставки на „Газпром“ и Брюксел така и не постигна значителен напредък в намаляването на енергийната зависимост от Русия, както обеща да направи след нахлуването на Путин в Крим през 2014 г. През 2020 г. 35 на сто от вноса на газ в ЕС идва от Русия в сравнение с 26% през 2010 г. През 2021 г. делът на Русия във вноса на газ в ЕС е над 42% само по тръбопровод, без да се включват доставките на втечнен газ (LNG).
„Енергията е слонът в стаята, когато става въпрос за способността на ЕС да налага санкции на Русия“, коментира Мария Шагина, която е гостуващ старши сътрудник във Финландския институт по международни отношения.
Америка е решаващата военна тежка категория на Запада в справянето с Путин. Европа обаче, чисто теоретично поне, има по-голям икономически лост, ако реши да го използва. Старият континент реализира почти 10 пъти повече търговия с Русия, отколкото САЩ.
Проблемът в играта за газа изглежда твърде голям. Премиерът на Италия Марио Драги подчерта в петък, че санкциите не трябва да включват енергията. „Санкциите трябва да бъдат ефективни, но и устойчиви“, коментира той.
Фон дер Лайен отблъсна забележките му, като каза пред CNBC, че "всички опции са на масата", когато става въпрос за енергийния сектор. На практика обаче ЕС не би могъл да постигне необходимото единодушие относно санкциите срещу енергийния сектор без подкрепата на голяма страна като Италия.