В момента Русия прехвърля около 30 хил. войници в партньорската си страна Беларус, която се намира на север от Украйна. Това показват последните разузнавателни данни на НАТО. Бойните части ще бъдат придружени от изтребители, ракети с ядрени глави "Искандер", системи за противовъздушна отбрана С-400 и специални части на военното разузнаване ГРУ, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в четвъртък в Брюксел в рамките на срещата си с премиера на Северна Македония Димитър Ковачевски.
Това е най-мащабното разполагане в съседната страна след края на Студената война. Според очакванията на НАТО то ще бъде съчетано и с ежегодните учения на Русия за ядрени оръжия, предава DPA.
Според правителството в Москва войските са преместени за съвместни маневри с беларуските въоръжени сили. Според Кремъл в операцията ще участват по-малко от 13 хил. руски войници. Междувременно министърът на отбраната на Русия Сергей Шойгу пристига в Беларус, за да инспектира подготовката за планираните съвместни маневри, съобщава агенция Интерфакс. Според агенцията Шойгу ще се срещне и с президента на Беларус Александър Лукашенко. Маневрите на руските и беларуските войски са планирани за периода от 10 до 20 февруари.
В същото време стана ясно, че Украйна е готова да проведе мирни преговори с Русия в Турция. Така министърът на отбраната на страната Алексей Ресников приветства съответното предложение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Условието обаче е Русия да се съгласи на това, каза украинският министър на отбраната Олексий преди посещението на Ердоган в Киев.
Досега директните преговори на Украйна с Русия бяха съсредоточени върху т.нар. нормандски формат, в който Германия и Франция посредничат между двете страни. След обяд Ердоган ще бъде приет от украинския си колега Володимир Зеленски - среща, която формално е редовна (в рамките на Стратегическия съвет Украйна - Турция), но на практика е част от дипломатическите усилия за овладяване на кризата. Според Ердоган, който опитва да балансира между приятелството с Украйна и тясното сътрудничество с Русия и колегата Владимир Путин (дори в конфликтни региони, където Москва и Анкара са на различни страни), руска инвазия в „необикновената страна" Украйна не е „реалистичен сценарий".
Турският лидер, който в последните седмици акцентира върху международната дипломация, има за цел да предотврати ескалация, застрашаваща сигурността на Турция в черноморския басейн и съюзите ѝ. Важно уточнение е, че Анкара продава и бойни дронове на Киев, които вече бяха използвани срещу сепаратистите в Донбас и това предизвика гнева на Путин. По-рано днес стана ясно, че Анкара и Киев са се договорили турските дронове вече да се произвеждат в Украйна. Съответното рамково споразумение ще бъде подписано днес, заяви украинският министър на отбраната Олексий Ресников.
По-рано през деня пък Русия осъди решението на Съединените щати да изпратят още 2000 военни в Източна Европа, наричайки го „деструктивна" стъпка. „Неоправдано" е, но ще „очарова" украинските власти, които ще продължат да саботират Минските споразумения, заяви руският заместник външен мнистър Александър Грушко, цитиран от „Интерфакс". „Този деструктивен ход усилва военното напрежение и свива полето за политическо решение“, поясни той.