Върховният представител на Европейския съюз (ЕС) по въпросите на външната политика Жозеп Борел посети фронтовата линия на войната в Украйна с подкрепяните от Русия сили в сряда, което Киев приветства като демонстрация на солидарност срещу заплахата от нова голяма военна конфронтация с Москва.
Борел летя с хеликоптер до източната област Луганск, предава Ройтерс. Посещението му там е част от западния дипломатически натиск в подкрепа на Украйна.
„Много навременно посещение на фона на руското изнудване, ескалация и заплахи“, коментира украинският външен министър Дмитро Кулеба в изявление. Кулеба придружи Борел в пътуването му до Луганск.
"Украйна има подкрепата на Европейския съюз в противопоставянето на руската агресия. Всъщност тази подкрепа е най-силната от 2014 г. насам“, допълва Кулеба.
Борел се срещна с войници и цивилни, преди да се върне в Киев, където ще проведе среща с президента Владимир Зеленски в четвъртък.
„С увеличаването на броя на военните сили на Русия аз съм тук, за да покажа подкрепата на ЕС за суверенитета и териториалната цялост на Украйна и да подкрепя постоянните усилия за реформи, които са от ключово значение за устойчивостта“, писа Борел в Twitter.
През последните седмици Украйна се опитва да си осигури по-адекватна подкрепа от западните съюзници. Киев обвинява Москва заради струпването на войски по руско-украинската граница, както и в подготовка за възможна широкомащабна военна офанзива.
Москва отрича твърденията на САЩ, че планира инвазия в Украйна, и обвинява Киев в изграждането на собствени сили в източната част на страната.
Вашингтон заяви във вторник, че в Европа има силен консенсус относно последствията за Русия, ако Москва задълбочи конфликта с Украйна.
Отношенията между Киев и Москва се сринаха, след като Русия анексира Крим през 2014 г. и подкрепяните от Москва сили завзеха територия в Източна Украйна и поискаха независимост, която Киев им отказва.
Москва иска гаранции, че НАТО ще спре разширяването си на изток и ще прекрати военното сътрудничество с Украйна и Грузия, които имат териториални спорове с Русия.