Русия не е успяла да увеличи добива на петрол миналия месец въпреки щедрото увеличаване на квотата в споразумението си с ОПЕК+, което показва, че страната е ангажирала целия си наличен производствен капацитет.
След два дни ОПЕК+ ще проведе среща, за да се обмисли политиката за производството пред лицето на бързо разпространяващия се омикрон вариант на коронавируса, пише Bloomberg.
Липсата на растеж в Русия подчертава границите на опита на групата да увеличи предлагането, ако търсенето продължи да се възстановява. Саудитска Арабия, Ирак и ОАЕ могат да увеличат производството, но страни като Ангола, Нигерия и Кувейт имат затруднения да изпълнят квотите си.
Руските компании са изпомпали 46,11 млн. т суров петрол и кондензат миналия месец, според предварителни данни от отдела CDU-TEK на Министерството на енергетиката на Русия. Това се равнява на 10,903 млн. барела на ден, като количеството не се променя в сравнение с ноември.
Трудно е да се оцени съответствието на Русия със сделката на ОПЕК+, тъй като данните на CDU-TEK не предоставят разбивка между суров петрол и кондензат. Ако добивът на кондензат е същият като през ноември – около 930 хил. барела на ден, то дневното производство само на суров петрол е около 9,973 млн. барела, или 37 хил. барела под квотата за декември.
Доскоро Русия увеличаваше производството чрез възстановяване на операциите на кладенци, които бяха затворени през пролетта на 2020 г. заради срива на търсенето в началото на пандемията. Сега всяко по-нататъшно нарастване на добива ще идва най-вече от нови кладенци, казват служители на Лукойл PJSC и Gazprom Neft PJSC.
ОПЕК+ ще се срещне на 4 януари, за да обсъди плановете за производството на петрол през февруари, тъй като остава несигурността относно въздействието на омикрон варианта на коронавируса върху потреблението на енергия.
„Ще наблюдаваме ситуацията и ще видим как се държи пазарът“, казва руският вицепремиер Александър Новак в интервю за RBC на 29 декември в отговор на въпрос дали разпространението на омикрон може да забави увеличаването на производството на ОПЕК+.