fallback

В конфронтацията между Русия и Украйна и двете страни предприемат военни учения

Русия отрича да има агресивни намерения към съседната си страна

22:06 | 24.11.21 г.

Снимка: EPA/БГНЕС

Русия организира военни учения в Черно море, южно от Украйна, в сряда и заяви, че трябва да засили бойната готовност на конвенционалните и ядрените си сили заради засилената активност на НАТО близо до границите ѝ, предава Ройтерс.

Украйна, която твърди, че Русия вероятно подготвя нашествие, проведе собствени учения близо до границата с Беларус.

Независима руска разследваща група публикува снимки и видеа, които според нея показват придвижване на танкове и друга военна техника в Южна Русия през последните няколко дни.

Засилената военна активност на двете страни следва седмици на нарастващо напрежение, което повиши риска от война между съседните страни, въпреки че Русия отрича да има агресивни намерения, а източници на западното разузнаване заявиха пред Ройтерс, че не виждат предстояща инвазия.

Украйна не е член на НАТО, но САЩ и алиансът сигнализираха, че подкрепят Киев по начини, които Москва смята за провокативни, включително чрез маневри на бойни кораби този месец в Черно море и доставка на американски патрулни кораби на украинските военноморски сили.

Британският външен министър Лиз Тръс заяви пред Ройтерс, че ще бъде „тежка грешка от страна на Русия“ да нападне Украйна.

Естонският външен министър Кая Калас каза, че ЕС трябва да предупреди Русия, че ще плати висока цена, ако предприеме действия срещу Украйна, и призова съюза да се договори бързо как да възпре Москва.

При ученията в сряда в Черно море руски изтребители и кораби тренираха отблъскване на въздушни нападения срещу военноморски бази и реакция с въздушни удари, съобщи агенция Интерфакс.

Отделно агенцията цитира министъра на отбраната Сергей Шойгу, който заяви, че необходимостта Русия да развива допълнително въоръжените си сили е продиктувана от „сложната военна и политическа обстановка в света и нарастващата активност на страни членки на НАТО близо до границите на Русия“.

Той допълни, че повишаването на бойните способности на армията, подкрепата за бойната готовност на ядрените сили и засилването на потенциала за неядрено въздържане са сред приоритетите.

Във вторник Шойгу изрази съжаление, че американски бомбардировачи са тренирали ядрен удар срещу Русия от две различни посоки по-рано този месец и че самолетите трябвало да стигнат твърде близо до руската граница. Пентагонът съобщи, че тези учения са се придържали към международните протоколи.

Украинска специална операция

Украйна проведе в сряда „специална операция“ по границата с Беларус, включително учения с дронове и военни учения за противотанкови и военновъздушни части.

Тя разположи допълнителни 8500 военни по границата си с Беларус, тъй като се опасява, че ще бъде въвлечена в мигрантската криза, при която ЕС обвинява Минск, че насочва хора от Близкия изток към границата със съседна Полша. Беларус отрича да разпалва кризата.

Киев също така се притеснява, че границата с Беларус, която е близък съюзник на Русия, може да бъде използвана от Москва за извършване на военно нападение.

Ръководителят на украинското военно разузнаване заяви пред Military Times миналия уикенд, че Русия е струпала над 92 хил. военни около границите на Украйна и подготвя нападение до края на януари или началото на февруари.

Москва отрече подобни твърдения и допълни, че не заплашва никого, а защитава правото си да разполага военните си части както пожелае.

Conflict Intelligence Team, независима руска разследваща група, публикува видео и снимки на сайта си, показващи движения на танкове, пехотно въоръжени и артилерия този месец близо до Воронеж, на около 190 км от украинската граница.

Тя публикува също видео с доказателства по думите ѝ, че военни влакове превозват пехотно въоръжение и бронетранспортьори през последните два дни до Валуйки, на 23 км от украинската граница.

Групата твърди, че руски бойни части пристигат и в Крим, който Русия анексира от Украйна през 2014 г.

Според нея руските военни ще бъдат готови за потенциални операции в Украйна не по-рано от началото на следващата година.

Източници на разузнаването, дипломати и анализатори заявиха пред Ройтерс, че Москва може би използва ескалацията като част от по-широка стратегия да упражнява натиск в Европа, включително чрез подкрепа за Беларус в мигрантската криза и използването на влиянието си като водещ газов доставчик на континента, за бързо регулаторно одобрение на новия газопровод „Северен поток“ 2 от Германия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:20 | 13.09.22 г.
fallback