Правителството на северномакедонския премиер Зоран Заев оцеля след несъстоял се вот на недоверие в парламента.
Председателят на парламента Талат Джафери малко преди полунощ закри заседанието, на което трябваше да се гласува недоверие на кабинета след внесената инициатива от страна на опозицията, предаде БТА, позовавайки се на агенция МИА.
"Поради това, че не бе гласуван дневният ред, не може да започнат дебати за гласуване на недоверие на правителството. Констатираме, че на правителството не е гласувано недоверие и на тази основа то продължава да работи в пълен състав", каза Джафери и закри заседанието.
Преди полунощ в залата бяха останали само министрите и премиерът Зоран Заев.
Малко по-рано депутатите от опозицията напуснаха парламента, но заявиха, че не оттеглят инициативата си за гласуване на недоверие на правителството. Те поискаха бързи предсрочни парламентарни избори за преодоляване на политическата криза.
Парламентарното заседание, на което трябваше да се гласува недоверие на кабинета, се провали поради липса на кворум, след като един от депутатите от партията Беса Кастриот Реджепи не дойде в залата.
Гражданите трябва да бъдат спокойни, тази вечер победи евроатлантическа Македония, победи прогресивна Македония, заяви късно снощи първият вицепремиер и министър за политическата система и отношения между общностите Артан Груби. Той подчерта, че с това парламентарно мнозинство остава гарантирана интеграцията в Европейския съюз.
Всички, които подкрепят Македония да е интегрирана в ЕС, които поддържат Охридския рамков договор и Преспанския договор, са добре дошли в това парламентарно мнозинство и ще видите, че то само ще расте, каза Груби. Ще имаме хубави две и половина - три години пред нас, за да изпълним всички програми, които обещахме на парламентарните избори, каза още той.
За депутата Кастриот Реджепи, който не дойде в парламента, Артан Груби каза, че го познава от дълги години и знае какви са неговите лични убеждения. Той е един непоправим атлантик, който вярва във Вашингтон, вярва в ЕС и затова не гласува за едно мнимо парламентарно мнозинство, което е антинатовско, антиевропейско, против Охридския договор и против Преспанския, против добросъседските отношения, каза Груби.