fallback

"Северен поток-2" може да препъне новата германска коалиция

Европа може да се изправи пред "животозастрашаваща" енергийна криза, предупреждават САЩ

08:30 | 27.10.21 г. 9
Автор - снимка
Създател

Енергийната криза в Европа и продължаващият конфликт около газопровода „Северен поток-2“ в Балтийско море заплашват да се превърнат в тежест за бъдещата коалиция „светофар“ в Германия (червени, жълти и зелени – бел. прев.). Докато социалдемократите гледат на газопровода като на изход от затрудненото снабдяване, Зелените подновяват критиките си.

„Винаги чуваме от Ангела Меркел, че Русия е надежден партньор за доставка и че спазва всички договори“, каза вицепрезидентът на Зелените Оливър Кришер в интервю за Handelsblatt. „Сега е време федералното правителство да поиска това и в Москва“.

Защото според Зелените Русия целенасочено оказва натиск върху ЕС. Държавната руска енергийна компания „Газпром“ „доставя значително по-малко природен газ за Западна Европа и Германия, за да осъществи своевременно пускането в експлоатация на „Северен поток 2“,“ казва Кришер, който преговаря за Зелените в работна група със SPD и FDP по сектор „Климат, енергия, трансформация“.

Още през миналата седмица съпредседателката на Зелените Аналена Бербок потвърди желанието на партията ѝ за отказ от "Северен поток 2". Смятаме, че е "грешно да създаваме друга зависимост".

В SPD политическото вълнение около газопровода се смята за неуместно. „Лицензът за експлоатация на „Северен поток 2“ не е политически въпрос, а по-скоро правен. Задачата на Федералната мрежова агенция е да вземе независимо решение в съответствие със закона “, казва Тимон Гремелс, говорител по енергийната политика на парламентарната група на SPD. Но правителство от типа "светофар", ако бъде сформирано през следващите седмици, няма да се отърве толкова лесно от дразнещата тема за газопровода.

Защото и САЩ не се отказват от критиките си. Амос Хохстейн, специален пратеник за глобалната енергийна сигурност в Държавния департамент на САЩ, призова на пресконференция Русия да използва съществуващите тръбопроводи към Европа за допълнителен износ на газ.

На фона на високите цени на газа в Европа Хохстейн предупреди, че континентът е изправен пред криза на доставките с „живозастрашаващи" последици, ако Европа бъде сполетена от особено тежка зима. Според САЩ Русия е единствената страна, която може да промени тази драматична ситуация в краткосрочен план.

САЩ са сред най-големите износители

Руснаците „могат да увеличат производството на газ, те трябва да го направят, те трябва да го направят бързо и трябва да използват съществуващите тръбопроводи за това“, предупреди Хохстейн. Правителството на САЩ не виждало начини да помогне на Европа да излезе от кризата с износа на газ.

САЩ вече са един от най-големите износители в света, подчерта Хохстейн. Но пазарът решавал за доставката на американски втечнен газ. Той не е бил в състояние да инструктира компаниите на кого да продават газа си, каза специалният пратеник. 

Руският президент Владимир Путин, от друга страна, наскоро подчерта, че Русия може значително да увеличи доставките на газ, ако Германия одобри пускането в експлоатация на спорния газопровод „Северен поток 2". „Доставката на газ може да започне на следващия ден“, обяви Путин през миналата седмица. 

САЩ обвиняват ръководителя в Кремъл, че оказва натиск върху Европа да форсира бързо новия газопровод в Балтийско море: „Ако Русия има газ за доставки през „Северен поток 2“, както твърди, това означава, че тя също има газ за доставки чрез украинския и други тръбопроводи“, посочи Хохстейн. За да спази върховенството на закона, ЕС не трябва да си позволява да бъде притискан да се откаже от регулаторните изисквания за „Северен поток 2“, предупреждава той.

Противниците на газопровода от години предупреждават, че Кремъл гледа на него като на геополитически проект. Целта е Украйна да бъде премахната от транзита на газ към Европа и по този начин да се отслаби властта в Киев. През юли германското правителство се споразумя с американците за декларация за „Северен поток 2“ и се ангажира с „ефективни мерки, включително санкции“, „ако Русия се опита да използва енергията като оръжие“.

На въпрос дали тази точка вече е достигната и дали Русия използва енергийните доставки като оръжие срещу Европа, Хохстейн отговори така: Сега сме „много близо“ до тази точка. Ако Русия задържа доставките на газ и доставя, само ако ЕС изпълни определени изисквания, трудно е да се твърди, че Москва не използва енергията като оръжие. Германия трябва да бъде внимателна, дори ако страната в момента е в „трудна фаза на политически преход".

Бъдещият германски кабинет ще трябва бързо да намери позиция. Прави ли са американците в преценката си, че Кремъл използва енергийните доставки като инструмент на външната политика? И ако е така, в което поне Зелените са убедени: трябва ли ЕС да отговори със санкции?

Сертификат още няма 

Газопроводът от Брюксел заплашва да окаже допълнителни усложнения. За Европейската комисия „Северен поток 2“ „не е в общия европейски интерес“. Целта на ЕК е газопроводът да се експлоатира по „прозрачен, недискриминационен начин“ и в съответствие с „международното и европейското енергийно право“. Според тълкуването на Брюксел това включва и гарантирането, че доставчикът и операторът на тръбопровода не трябва да са една и съща компания. В конкретния случай това може да означава, че Газпром ще трябва да се раздели с опериращата компания Nord Stream 2 AG.

Строителството на газопровода е завършено. Тръбите, които могат да доставят до 55 милиарда кубически метра природен газ от Русия до Германия годишно, вече се пълнят с газ. Но сертифицирането на опериращата компания Nord Stream 2 AG от Федералната мрежова агенция все още липсва.

Междувременно операторите на „Северен поток 2“ направиха важна стъпка към тази цел. Федералното министерство на икономиката съобщи във вторник, че анализ е стигнал до заключението, че „издаването на сертификат не застрашава сигурността на доставките на газ за Федерална република Германия и Европейския съюз“. Федералната мрежова агенция сега ще трябва да продължи с процеса на сертифициране.

Базираният в Бон орган трябва да вземе решение до 8 януари. След това идва ред на Европейската комисия, която има два месеца, за да даде своето становище и може да удължи този срок с още два месеца. Преди март „Северен поток 2“ няма да бъде „опция“, каза Хохстейн. Русия трябва да се подчини на тази реалност и да влезе в дискусия за това как „доколкото е възможно, газ може да бъде доставен в Европа през тази зима“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:58 | 13.09.22 г.
fallback