Съд в Беларус изпрати в затвора бившия кандидат-президент Виктор Бабарико за 14 години, след като го призна за виновен по обвинения в корупция, които той отрича. Осъдителната присъда беше разкритикувана от западните страни и от опозицията в изгнание, предава Ройтерс.
Преди ареста му миналия юни обществени допитвания показваха, че 57-годишният Бабарико е основен опонент на дългогодишния президент Александър Лукашенко на президентските избори миналия август, които според опозицията са били фалшифицирани, за да се удължи управлението на Лукашенко.
Беларуският президент, който е на власт от 1994 г., постигна убедителна победа на изборите и нов президентски мандат, който предизвика най-големите протести в съвременната история на бившата съветска република с население от 9,7 млн. души. Той отрече да е имало изборни измами.
Преди днешната присъда съюзници на Бабарико, който е бивш ръководител на Белгазпромбанк, заявиха, че обвиненията срещу него са изфабрикувани, за да се осуетят политическите му амбиции.
„Това е налудничав край за човек, който реши да влезе в политиката и да стане един от лидерите, пробуждащи страната от дълъг сън“, заяви Светлана Тихановска, лидер на протестиращите, която напусна Беларус на фона на репресиите след изборите.
„… Режимът прави всичко възможно да задуши всякаква мисъл, която пробужда дори леко вяра и надежда. Но за Виктор, както и за хилядите невинни хора в затвора, най-важна е надеждата в сърцата ни“, допълни тя.
Американското посолство в Минск разкритикува присъдата.
„Жестоката марионетна съдебна система в Беларус беше изложена на показ днес…, показвайки, че режимът на Лукашенко няма да се спре пред нищо, за да задържи властта“, заяви посолството в Twitter.
След като Барбарико получи забрана на участва на изборите и беше задържан, Мария Колесникова, която е един от съюзниците му, обедини сили с други две жени – Тихановска и Вероника Цепкало, които оглавиха предизборната кампания на опозицията.
Сега Колесникова е в затвора, Цепкало избяга в чужбина, а Тихановска, която се съревновава с Лукашенко и оттогава се превърна в най-видната фигура на опозицията, опитва да подкопае беларуския президент от съседна Литва.
Специалният докладчик на ООН поиска от Беларус в понеделник да освободи незабавно около 530 затворници, които според правозащитни групи са „политически затворници“, а американският посланик намекна, че са възможни още икономически санкции срещу Минск.
Специалният докладчик на ООН Анаис Марин заяви, че над 35 хил. души са били задържани произволно през миналата година и че страхът от репресии е накарал десетки хиляди беларуски граждани да избягат и да потърсят убежище в чужбина.