fallback

Словашкият експеримент със „Спутник V“ е към своя край

Братислава ще продаде или дари оставащите 160 хил. неизползвани дози от доставената пратка

18:22 | 02.07.21 г. 4
Автор - снимка
Редактор

Преди почти пет месеца премиерът на Словакия Игор Матович залагаше, че едностранното му решение да купи дози от руската ваксина „Спутник V“ ще се изплати дори ако това означава сваляне на правителството.

Отговорът на страната беше „Благодаря, но не, благодаря!“, пише онлайн изданието POLITICO.

Търсенето на „Спутник V“ е толкова слабо, че сега правителството иска да се отърве от по-голямата част от закупените 200 хил. дози.

В четвъртък се отбелязва ключова крайна дата, след която ваксината вече няма да бъде достъпна за словаците. Тъй като срокът на годност на ваксините е края на юли, правителството планира да продаде или дари останалите 160 хил. дози.

Последните данни до 23 юни показват, че само около 8 хил. души са напълно ваксинирани с две дози от ваксината, а още около 14 хил. са записани да я получат.

Четири страни от Западните Балкани - Босна и Херцеговина, Северна Македония, Албания и Черна гора, биха могли да бъдат сред страните, които да вземат нежеланите дози, или като дарения, или като покупки. Миналата седмица правителството обяви, че ще дари неопределен брой на тези страни „и по този начин ще допринесе за постигането на общата цел за намаляване на последиците от пандемията“.

Аржентина също сигнализира, че иска да закупи дози.

Разпродажбата на „Спутник V“ в Словакия е поредният удар върху международния имидж на ваксината, която вече има няколко основни регулаторни нарушения и все още не е одобрена от Европейската агенция по лекарствата. Италианският премиер Марио Драги беше още по-песимистичен, като наскоро заяви пред репортери, че руската ваксина може никога да не получи одобрение от ЕС.

Това е далеч от прокламацията на Матович във Facebook през март, че ваксината ще „промени играта“. Тогава той твърдеше, че според неидентифицирано проучване около 475 хил. словаци ще искат да получат ваксината. Той закупи общо 2 млн. дози, без да се консултира с коалиционните си партньори или с друг отговорен орган в страната.

Двама от коалиционните партньори на Матович незабавно се противопоставиха на сделката и той беше принуден да подаде оставка. На негово място дойде финансовия министър Едуард Хегер. Впоследствие той се превърна в политика с най-малко доверие в страната.

Междувременно пълната поръчка така и не беше изпълнена. Вместо това бяха доставени само 200 хил. дози поради множество забавяния.

Словакия е една от страните в ЕС, които изостават с ваксинацията срещу коронавируса. Само 37% от пълнолетните словаци, които могат да бъдат ваксинирани, са получили поне една доза, според тракера на медията. Очакванията са до края на лятото да бъдат ваксинирани около 40%, което поставя страната в риск от нова вълна на коронавируса и по-конкретно варианта му делта, който се разпространява доминантно в Европа в момента.

Основен проблем е колебливостта, която се засилва от отказа на някои висши политически лидери, включително Матович, да бъдат ваксинирани. Отговорът му – той чака на децата на възраст 12-18 г. да имбъде разрешено да се ваксинират и ще се ваксинира с дъщеря си. Той също така коментира, че статутът му на политик с най-малко доверие няма да помогне особено. „Хората казват, че никой не вярва на Матович, така че кого ще вдъхновя?", посочва той.

Здравният министър на Словакия Владимир Ленгварски предизвика по телевизията Матович и други неваксинирани партийни лидери да приемат ваксина „точно като другите хора“.

Вредно за „Спутник V“ беше и решението на националния регулаторен орган за лекарствата на Словакия да откаже да одобри ваксината. Агенцията коментира, че партидите от ваксината, използвани в предклинични тестове и клинични проучвания, публикувани в медицинското списание Lancet, "нямат същите характеристики и свойства като партидите ваксина, внесени в Словакия".

Институцията твърди, че липсват и достатъчно данни за адекватна оценка на ваксината от клинични изпитвания.

Тази съпротива накара Матович да постави под въпрос компетентността на научните институции в страната си като цяло. След това той се обърна към лаборатория в Унгария - единствената друга държава от ЕС, която разгърна ваксинация с руската ваксина, да даде зелена светлина за използването ю в Словакия.

Междувременно Руският фонд за директни инвестиции, който е натоварен с глобалното разпространение на ваксината, коментира пред медията, че бавното въвеждане на „Спутник V“ в Словакия е резултат от факта, че „само осем от 156 центъра за ваксинация в страната [предлагат] тази ваксина на населението". Друга причина е „жестоката кампания за дезинформация поради вътрешнополитически причини“.

Матович не е отговорил на искането на изданието за коментар, но във Facebook охули „много глупави хора [които] биха били много щастливи, че срокът на годност на „Спутник“ ще изтече и тя вече няма да може да бъде използвана“. Според него без тази ваксина колективен имунитет в Словакия няма да бъде постигнат и „други хора ще умрат ненужно“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:45 | 14.09.22 г.
fallback