САЩ и Германия изграждат "единен фронт" срещу всяка "провокация" на Русия в Украйна, увери днес американският държавен секретар Антъни Блинкен на съвместна пресконференция в Берлин с германския си колега Хайко Маас, предадоха AFP и БТА.
"Германия и САЩ ще продължат да градят единен фронт срещу всяко опасно или провокативно действие на Русия, независимо дали става дума за посегателство срещу териториалната цялост на Украйна или за "хвърлянето в затвора на Алексей Навални и за дезинформация в нашите демокрации", заяви Блинкен.
Държавният секретар на САЩ каза също, че газопроводът "Северен поток 2" е руски геополитически проект, който подкопава сигурността на Украйна и изтъкна, че САЩ искат да гарантират, че Русия няма да използва енергоносители "като средство за принуда, като оръжие срещу Украйна или когото и да е в Европа", предаде Ройтерс.
Блинкен посочи, че Вашингтон е решен да установи дали може да извлече нещо позитивно от трудната ситуация и да укрепи енергийната сигурност на Европа.
Германският първи дипломат Маас каза, че Иран и световните сили бележат напредък в преговорите за съживяване на ядреното им споразумение от 2015 г., но все още предстои преодоляването на големи препятствия. Маас допълни, че сделка е възможна дори и след победата на твърдолинеен политик на президентските избори в Иран.
"Вървим напред стъпка по стъпка във всеки кръг на преговорите и предполагаме, че в контекста на иранските (президентски) избори съществуват добри възможности за тяхното приключване в обозримо бъдеще", заяви Маас на пресконференцията след разговорите си с Блинкен.
Блинкен предупреди за използването на принудителен труд в китайския Синдзян-уйгурски автономен регион, където германският автомобилостроител Volkswagen има завод, предаде AFP.
"Мисля, че е наша обща отговорност да направим всичко по силите си, за да гарантираме, че продуктите, които може да са резултат от принудителен труд, не влизат в нашите държави", изтъкна Блинкен на пресконференцията.
Той призова също да не се изнасят технологии или продукти, които може да се използват за потискане на хора и за лишаването им от основни права.
В навечерието на среща на високо равнище в Берлин за Либия, дестабилизирана от десетгодишен конфликт, държавният секретар настоя за изтегляне на всички чужди сили от севернофриканската страна.
Споразумението за прекратяване на огъня от 23 октомври трябва да бъде изпълнено изцяло, включително с изтеглянето на всички чужди сили от Либия, каза Блинкен.
"С Германия споделяме обща цел за суверенна Либия, стабилна, единна и сигурна, свободна от всяка чуждестранна намеса. Това заслужават хората там, това е от съществено значение за регионалната сигурност", аргументира се Блинкен, който днес започна европейска обиколка