fallback

Литва обвинява Беларус, че използва нелегалната миграция като оръжие

Минск примамва мигранти от Ирак и Сирия с пакетна услуга на държавна туристическа агенция и после ги праща през границата, коментира външният министър на Литва

22:58 | 15.06.21 г. 5
Автор - снимка
Редактор

Беларус използва нелегалната миграция като оръжие, коментира министърът на външните работи на Литва Габриелиус Ландсбергис пред Financial Times.

По думите му Минск участва в „хибридна атака срещу Европа“, като примамва мигранти от Ирак и Сирия с пакетна услуга на държавна туристическа агенция. Пакетът включва полети от Багдад или Истанбул, както и пътуване до литовската граница. След това мигрантите се изпращат през границата към Литва, посочва той.

Досега тази година Литва е задържала почти двойно повече мигранти, преминали границата с Беларус, отколкото общо за трите предишни години, посочва Ландсбергис.

„Това е организирана миграция, насочена директно към Литва. Причината? Доста лесно е да се отгатне. Ние сме открити, подслоняваме основните опозиционни лидери [от Беларус]“, коментира той в интервю за медията.

Литва е в повишена готовност, откакто миналия месец Беларус принуди самолет на Ryanair, осъществяващ полет от Атина до Вилнюс, да кацне, за да арестува журналиста дисидент Роман Протасевич, който живееше в изгнание в балтийската страна.

Беларуският президент Александър Лукашенко заплаши миналия месец, че страната му може да облекчи някои мерки за контрол на границите си, тъй като напрежението със Запада се засили. „Спряхме наркотиците и мигрантите - сега вие сами ще си ги хващате“, предупреди той по време на обръщение в беларуския парламент.

Ландсбергис посочва, че Центркурорт, беларуската държавна туристическа агенция, използва самолети Boeing 777 за привличане на мигранти. По думите му в момента в Беларус има 1000 иракчани и сирийци.

Литва е спряла 387 мигранти на беларуската граница до 14 юни спрямо 74 миналата година. „Това е посоката, в която може да върви - да тества страната, да тества Европа“, казва той.

Министерството на външните работи на Беларус не е отговорило на исканията на FT за коментар, нито Центркурорт.

Франак Виакорка, съветник на лидера на беларуската опозиция Светлана Тихановска, която също е в Литва, казва, че подходът, възприет от Лукашенко, не е изненадващ. "Работата на Лукашенко в момента е да отмъсти", посочва той пред FT. „Той обаче има толкова ограничени възможности да отмъсти, че се опитва да създаде някои проблеми на границата, защото това е единственият лост, който има“, допълва той.

Ландсбергис определя Литва като „страната на борците за свобода“ и заяви, че скоро ще се нуждае от помощ от останалата част на Европа, за да се справи с мигрантите. Вилнюс вече води преговори с Турция, член на НАТО, за засилване на проверките по границите.

Той добави, че след „отвличането“ на самолета на Ryanair Литва не изключва всякакви действия от страна на Беларус, включително да се цели в беларуски дисиденти, които се намират на територията на балтийската страна.

„Сега сме в позиция, в която трябва да обмислим всичко. [Лукашенко] отдавна е преминал границите. Трябва да бъдем наистина бдителни“, коментира Ландсбергис. Той подчертава обаче, че страната му няма да промени откровената си политика срещу режима на Лукашенко.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:15 | 13.09.22 г.
fallback