Ръководителите на Сърбия и Косово са приключили без успех новата среща под егидата на ЕС в Брюксел, но са приели да продължат дискусиите си, обяви специалният представител на ЕС за диалога Мирослав Лайчак, съобщава АФП.
"Това беше първата среща с Албин Курти в качеството му на премиер на Косово. Тя не беше лесна, но важното е, че се състоя", посочи Лайчак, цитиран от БТА.
"Двамата ръководители имаха много открит и прям разговор за това, което всеки от тях очаква от диалога /.../ и процесът ще продължи", добави представителят на ЕС.
Сръбският президент Александър Вучич представи доста по-малко оптимистична версия за срещата. "/Ние не постигнахме съгласие за/ абсолютно нищо. /Курти/ дойде да ме пита "кога ще признаете независимо Косово?". Аз му казах "никога" и той избухна", разказа Вучич.
"Никога не съм присъствал на подобна среща в моя живот. Пълна липса на отговорност", отбеляза той.
"Много се страхувам, защото сега си давам сметка за степента на безотговорност, пред която ще трябва да бъдем изправени в бъдеще. Въпреки това ние ще продължим диалога", изтъкна Вучич.
Срещата беше "много трудна", потвърди пред АФП един от участниците. "Фактът, че те приеха да продължат процеса, е сам по себе си позитивен", добави той.
Новият премиер на Косово Албин Курти от своя страна изрази съжаление за отхвърлянето на неговите предложения от сръбския президент. "Срещата беше конструктивна от наша страна. Ние ще участваме в този процес, който е труден", заяви той пред косовските медии.
ЕС и САЩ упражниха натиск върху двете страни да подновят диалога след промяната на ръководството в Косово, припомня АФП.
Диалогът, воден от десет години под егидата на ЕС, буксува. Преговорите целят нормализиране на отношенията след конфликта, отнел живота на 13 хил. души.
Белград отказва да признае независимостта на бившата си провинция. Косово обяви независимостта си през 2008 г., близо десет години след войната, която приключи, след като бомбардировките на НАТО принудиха сръбските сили да се изтеглят.
Независимостта на Косово е призната от над 100 държави, главно западни, но не и от Русия и Китай, отбелязва АФП.