fallback

Чехия: Не е задължително Русия да стои зад експлозиите в оръжейните складове

Работи се по две следствени теории - за инцидент и за операция на чуждестранна разузнавателна служба, каза президенът Милош Земан

16:06 | 25.04.21 г. 9

Чешкият президент Милош Земан. Снимка: Martin Divisek/Bloomberg

Чешкият президент Милош Земан заяви, че идеята руски шпиони да са предизвикали експлозиите в оръжейни складове през 2014 г. в централноевропейската страна е само една от двете теории и възможността за инцидент не трябва да се изключва, предава Ройтерс.

Земан направи изявлението малко повече от седмица след като правителството предизвика спор с Москва, заявявайки подозренията си, че двама руски шпиони, обвинени в отваряне с нервопаралитичен агент във Великобритания през 2018 г., стоят и зад експлозията в Чехия през 2014 г., при която загинаха двама души.

Москва отрича да има роля и в двете събития.

При първия си публичен коментар по случая Земан заяви в предварително записана реч, че съществуват две теории. „Работим с две следствени теории – първата е, че е станала експлозия в резултат на неекспертно боравене с експлозиви, а втората е, че е операция на чуждестранна разузнавателна служба“, заяви Земан в реч, излъчена по телевизия Prima.

„Гледам на сериозно и на двете теории и искам пълното им разследване“, допълни той.

Премиерът Андрей Бабиш заяви на 17 април, че има обосновано подозрение за намеса на руската служба за военно разузнаване (ГРУ) в експлозиите. Правителството не е обявило друга възможна версия за събитията.

Земан, който е държавен глава и назначава премиерите, но не участва в ежедневното управление на страната, често заема проруска позиция. Той настоява за закупуването на руската ваксина Sputnik V и за участие на руската Росатом в търг за строителството на ядрена централа.

Земан заяви, че Росатом трябва да бъде изключена от търга, ако участието на Русия в експлозията бъде доказано. Правителството вече съобщи, че не включва компанията в сметките си.

Чешкото правителство изгони 18 руски дипломати и други служители на посолството миналата седмица, след като установи, че те са шпиони. Земан заяви, че подкрепя действията на изпълнителната власт.

Правителството нареди на още 63 дипломати и руски служители да напуснат до края на май, така че руското посолство в Прага да има същия брой служители като чешкото в Москва.

Москва отговори, като нареди на 20 чешки дипломати и служители да напуснат страната и поиска от чехите да намалят до май около 90 руски служители, работещи в чешкото посолство и в комплекс, включващ хотел за чешки посетители в Москва.

ЕС и НАТО публикуваха изявления в подкрепа на централноевропейската страна, а балтийските държави и Словакия изгониха руски дипломати в знак на солидарност.

Земан заяви, че няма доказателства двамата шпиони да са влезли в завода Врбетице, комплекс от складове на 330 км източно от Прага, но допълни, че не е изключено да са го направили и че подозрението за тяхна намеса е сериозно.

Павел Фишер, ръководител на комисията по външна политика, отбрана и сигурност в горната камара на парламента и член на опозицията, твърди, че е видял конфиденциална информация, която била достатъчно категорична и че съмненията на Земан вредят на страната в очите на съюзниците й.

„Сега Земан застава открито на страната на Русия и става неин адвокат“, написа Фишер в публикация във Facebook.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:36 | 13.09.22 г.
fallback