fallback

След Чехия и Словакия изгони руски дипломати

Дипломатическата криза между Прага и Москва е най-сериозната от 1989 г. насам, като влошава допълнително и отношенията на Европа като цяло с Русия

19:43 | 22.04.21 г. 7

Словакия обяви днес за персона нон грата трима руски дипломати. Те имат срок от седем дни да напуснат страната, обяви словашкият премиер Едуард Хегер, цитиран от Ройтерс и ТАСС.

Хегер обясни, че Словакия е взела своето решение в знак на солидарност с Чехия, която по-рано днес даде на Русия срок до края на другия месец да намали числеността на персонала на посолството си в Прага до този на чешкото дипломатическо представителство в Москва, предава БТА.

Това означава, че на практика Русия ще трябва да отзове 70 сътрудници на своето посолство в Прага.

Напрежението между Русия и Чехия се засили, след като чешкото правителство каза, че двама руски агенти са причинили през 2014 г. експлозия в оръжеен склад в страната, при която загинаха двама души. Чешките власти заявиха, че взривените боеприпаси са принадлежали на българския бизнесмен Емилиян Гебрев.

Северноатлантическият съвет изрази „пълна солидарност“ с Чехия и порица Русия за нейното „дестабилизиращо“ поведение в региона, съобщава Politico.

В изявление Северноатлантическият съвет заяви, че министърът на външните работи на Чехия Якуб Кулханек е „информирал Северноатлантическия съвет за дейностите на руските оперативни органи в Чешката република“.

В изявлението се посочва, че Кулханек също „потвърждава“, че заподозрените в експлозията са „същите двама руски разузнавачи, които се издирват от властите на Обединеното кралство“ за отравянето през 2018 г. на бивш руски разузнавач в Солсбъри, Англия (Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия – б.ред.).

Прага обмисля и допълнителни мерки. Русия изгони 20 чешки дипломати по-рано тази седмица в отговор на твърденията на чешките власти.

„Съюзниците изразяват дълбока загриженост от дестабилизиращите действия, които Русия продължава да извършва в евроатлантическата зона, включително на територията на Алианса, и са напълно солидарни с Чехия“, казва Съветът.

В сряда Европейският съюз също изрази загрижеността си относно положението в Чехия. „Европейският съюз категорично осъжда незаконните дейности на територията на Чешката република, които са причинили експлозиите на склада за боеприпаси във Врбетице през 2014 г.“, заяви в изявление върховният представител по въпросите на външната политика Жозеп Борел. „Русия трябва да се откаже от дейности, които застрашават сигурността и стабилността в Европа и противоречат на международните ѝ задължения“, допълва Борел.

Сегашната дипломатическа криза между Чехия и Русия е най-сериозната от 1989 г., когато приключи съветското господство в Източна Европа. Това допринася за влошаването на взаимоотношенията и на Европа като цяло и Русия, които западат от анексирането на полуостров Крим през 2014 г. и натрупването на военни сили на Русия на западната ѝ граница с Украйна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:15 | 14.09.22 г.
fallback