Русия изведнъж започна да се подготвя за мащабна война в Украйна, но какво всъщност иска руският президент Владимир Путин?
„Ще се случи или не? Нека изчакаме и ще видим. На Запад не знаят какво да направят по този въпрос", така Павел Фелгенхауер, руски експерт по сигурността, на 2 април (петък) обобщава ситуацията.
Когато руският вестник „Росбалт“ го пита защо Кремъл може да иска да започне война, той отговаря: „Попитайте психоаналитик“, пише онлайн изданието EUObserver.com.
„Фактите са налице, всичко вече се случва", добавя той. „Война след месец ... в началото на май всичко ще бъде готово“, казва още Фелгенхауер.
Той говори, след като миналата седмица Путин внезапно започна да струпва войски по границата с Украйна. Той изпрати и четири военни кораба от своя флот на Балтийско море през Ламанша, за да подсили частите в Черно море.
Русия разполага с онова, което Фелгенхауер нарича „ударна танкова бригада, готова да пробие“ от окупирания от Русия Крим в южна Украйна. Тя тайно контролира две дивизии - „Народната милиция в Донбас“ и „Луганската народна милиция“, в окупираната от Русия Източна Украйна.
Маневрирането идва на фона на скок на насилието на източноукраинската линия за контакт, създавайки предлог за намеса. Това определено бие аларма в Брюксел. „Според нашата разузнавателна оценка Русия [подготвя] ... разполагане на редовни части от въоръжените сили на Руската федерация [в източна Украйна], като се позовава на необходимостта от защита на руските граждани [там]“, коментира украинският посланик в ЕС Никола Точицки пред EUobserver. "Не е изключен опит за прокарване на руските окупационни сили дълбоко в Украйна," добавя той.
„ЕС трябва да остане нащрек, да бъде готов да действа и да помогне на своя партньор [Украйна]", допълва и външният министър на Литва Габриелиус Ландсбергис.
„Притеснявам се, че ще се случи нещо лошо", казва и дипломат от ЕС, пожелал анонимност. „Руска провокация, последвана от руски обвинения в украинска агресия: грузинският сценарий", казва дипломатът, който посочва като пример войната в Грузия през 2008 г., когато руските танкове почти завладяха Тбилиси.
Кремъл не казва много за това защо се мобилизира. „Правим го, защото можем", обобщава Фелгенхауер кратките изявления на Русия по темата. „За мен тяхното [руско] мълчание ... е доста плашещо и красноречиво“, казва разузнавач от страна партньор на НАТО пред EUobserver.
Според Точицки в крайна сметка Путин иска да завладее Украйна. „Възстановяването на руската империя никога няма да бъде завършено без Украйна. Това е мечтата на Путин", посочва той.
За Фелгенхауер военните възможности на Путин включват отнемане на украински пристанища като Бердянск, Мариупол и Одеса и отрязването на морския достъп на страната. Той вероятно иска да подготви и коридор чак до Приднестровието, окупиран от Русия регион в Молдова.