До 20 май Сърбия ще започне производство на руската ваксина срещу коронавирус „Спутник V“ в Института по вирусология „Торлак“. Това съобщи в четвъртък сръбският министър за иновациите Ненад Попович, цитиран от БТА.
Попович каза, че това е потвърдено по-рано през деня на среща в Москва с руския министър на промишлеността и търговията Денис Мантуров, на която бе обсъдена организацията на производството.
Сръбският министър изтъкна, че страната му ще бъде първата в Европа, която ще произвежда руската ваксина и ще може да я изнася в цяла Европа.
По-рано тази седмица обаче стана ясно, че Италия също може да произвежда руския препарат. Базираната в Лугано компания Adienne Pharma & Biotech SA подписа споразумение с Руския суверенен фонд за производство на ваксината в обекта си в региона на Милано, каза основателят и президент Антонио Франческо ди Наро. Кога ще започне процесът по производство за момента зависи от одобрението на италианските регулатори.
Попович каза, че в изработването на програмата за организация на производството са участвали най-компетентните институти в Русия и преди всичко института „Гамалея“, който е създал ваксината „Спутник V“, Руският фонд за преки инвестиции, руското министерство на промишлеността и търговията и завод „Гемериум“, от който Сърбия получава ваксините.
Попович каза, че в първата фаза в Сърбия ще бъдат произведени 4 милиона ваксини.
Според плана до края март трябва да бъде подписано споразумение с руските партньори за трансфер на технологии, а до 16 април в Сърбия ще пристигнат малки количества от субстанцията, от която ще бъдат изработени пробните серии от руската ваксина в Сърбия, които ще бъдат пратени обратно в Русия за анализ в института „Гамалея“. Тестването ще продължи 21 дни, а след потвърждаване на изправността на ваксините Русия ще започне редовна доставка на по-големи количества от субстанцията за производство на ваксината.
В първата фаза в Сърбия ще се извършва само разфасоването на ваксината и дистрибуцията й в Сърбия и региона. При следващата фаза в Сърбия ще се произвежда и самата субстанция, вероятно до края на тази година, каза Попович.