fallback

Следата, която Доналд Тръмп остави в Източна Европа

Новата администрация на САЩ ще притиска нелибералните правителства в региона, твърди анализатор

08:14 | 04.02.21 г. 2
Автор - снимка
Редактор

Четирите години управление на Доналд Тръмп оставиха трайна следа в Източна Европа и Западните Балкани. Едновременно смешен и сериозен, бившият американски президент многократно намираше място в централните заглавия в региона, разкъсван от местни конфликти и целесъобразни политически интереси.

От падането на комунизма насам САЩ се ангажират да стоят близо до Централна и Източна Европа, независимо кой е в Белия дом. Затова и в исторически план регионът гледа благосклонно към Вашингтон като суперсила, способна да отблъсне евентуално руско нашествие - фактор, дълбоко вкоренен в общественото мислене, пише онлайн изданието EUObserver.com

„Подозренията относно намесата на Русия в президентските избори през 2016 г. в полза на Тръмп разтърсиха външната политика и сигурността във Варшава, Вилнюс, Рига и Букурещ“, казва пред изданието Арман Госу, специалист по бившия съветски регион.

Западна Европа, от друга страна, показва скептицизъм към американската политика както по времето на Тръмп, така и при Джордж Буш преди него, посочва се в доклад на Pew Research Center.

"По същество Тръмп продължи политиката на Вашингтон към Източна Европа. Той се скара с Германия и Франция и изрази своето предпочитание - по идеологически причини, към Полша и Унгария“, казва Госу.

В Сърбия американският президент демократите се свързват с нападението над страната от НАТО през 1999 г., когато Бил Клинтън беше в Белия дом. Възприятието е, че Джо Байдън, който е представител на Демократическата партия, не са съпричастни към Сърбия или нейните интереси.

Наследството на Тръмп в региона е свързано най-вече с двустранните споразумения, подписани с Косово и Сърбия за нормализиране на икономическите отношения между двете страни. По време на подписването на Вашингтонското споразумение Тръмп принуди сръбския президент да се съгласи да премести посолството на Сърбия в Израел в Йерусалим.

Езерото Тръмп

Друг резултат от това споразумение беше, че спорното езеро между Сърбия и Косово сега ще бъде наречено езеро Тръмп, за да се сложи край на спора.

Един от най-големите поддръжници на Тръмп в бившите югославски страни беше словенският премиер Янез Янша, който обяви Тръмп за победител в изборите дори преди гласовете да бъдат преброени. Словения е родното място на бившата първа дама Мелания Тръмп. В родния ѝ град Ново село има нейна бронзова статуя.

По време на президентството на Тръмп в региона започна и възход на крайнодесните политически фигури в Централна и Източна Европа. Европа. Наскоро, след щурма на Капитолия на САЩ от поддръжници на Тръмп, някои крайнодесни обществени фигури в региона и на Балканите приветстваха събитията.

Проруският ръководител на Движението за промени в Черна гора - депутатът Небойша Медоевич, писа в Twitter, че Тръмп е "първия президент на САЩ след Кенеди, който се противопостави на дълбоката държава и управляващите в сянка".

Силните в Полша, Унгария и Словения смятат Тръмп за мощен съюзник, чиито действия са използвани, за да оправдаят собствената си позиция по отношение на имиграцията, върховенството на закона, Русия и стандартите за демокрацията.

Страните от Западна Европа приветстват победата на Байдън, а в същото президентът на Полша Андрей Дуда и министър-председателят на Унгария Виктор Орбан стават все по-изолирани.

Байдън и Източна Европа

Има надежда, че с администрацията на Байдън в страни като Полша и Унгария, където демократичните норми са застрашени, разделението на властите и плурализмът отново ще бъдат насърчавани от президент на САЩ.

Освен това регионът се надява Байдън да се съсредоточи повече върху регионалната сигурност в лицето на руската заплаха, както и да подкрепи интеграцията в ЕС на Западните Балкани.

"Новата администрация на САЩ ще притиска нелибералните правителства в Будапеща и Варшава“, коментира Госу. По-последователната и предсказуема външна политика на САЩ в региона ще означава, че Източна Европа може да се справи по-добре с вътрешни и външни атаки срещу нейния суверенитет и демокрация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:19 | 12.09.22 г.
fallback