Заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович и германският държавен секретар за Европа Михаел Рот изразиха оптимизъм, че ще се намери компромис за започване на преговори за присъединяване със Северна Македония въпреки ветото на България. Двамата говориха след видеоконференция на министрите, отговарящи за европейските въпроси, предаде БНР.
Рот изрази „огромно разочарование“ от липсата на преговорна рамка и заключения на Съвета и определи това като "горчив удар за политиката на ЕС на Западните Балкани". Той изрази и надежда, че през следващите няколко дни или най-късно при португалското председателство догодина ще бъде постигнат пробив.
"Въпросът не е дали ще започнат преговорите със Северна Македония, а кога ще стане това, защото позицията ни е построена на широк консенсус, който изключва една конкретна страна", каза Рот. Същото заяви и заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович.
„Разбира се, всички работим усилено, за да решим този последен проблем. За съжаление на този етап това не беше възможно. Но ние ще продължим работата с германското и португалското председателство и аз съм напълно съгласен, че въпросът не е дали, а кога ще го решим“, каза той.
България наложи вето на начало на преговорите на Северна Македония, но не и на Албания. Страната ни настоява да се изяснят общите исторически корени и езиковата близост между двете държави.
По-рано днес говорител на Европейската комисия заяви, че целта за приобщаването на Западните Балкани остава водеща и е подкрепена от всички държави в ЕС.
Няма промяна по този въпрос, добави той след вчерашните съобщения, че разширяването на ЕС отпада от дневния ред до края на годината.
"Понякога пред преговорите изникват трудности. Присъединяването към ЕС не е лесна работа", добави говорителят. "Иска се смелост, издържливост и характер, но ще продължим по този път", допълни той.
Говорителят посочи, че ЕК очаква преговорите със Северна Македония и Албания да бъдат насрочени, веднага щом бъдат изпълнени необходимите условия.
Той отбеляза, че засега не е постигнато необходимото единодушие в Съвета на ЕС по въпроса с рамката за преговорите.