Румънците гласуват на парламентарни избори, които са от ключово значение за възстановяването на репутацията на страната сред инвеститорите, а управляващите в момента центристи, ориентирани към реформи, на премиера Лудовик Орбан имат малка преднина пред опозиционните социалдемократи, предава Ройтерс.
57-годишният Орбан, който е на власт от една година, въпреки че опонентите му имат мнозинство в парламента, казва, че ще отмени увеличението с 40% на пенсиите, наредено от лявата Социалдемократическа партия, което според икономисти може да повиши дефицита до 11% от БВП и да тласне кредитния рейтинг на Румъния до „боклук“.
Той обещава да прекрати усилията на левите кабинети за подкопаване на независимостта на съдебната система на фона на вниманието на съдилищата към предполагаема корупция и злоупотреба със средства. Социалдемократите отричат тези обвинения.
Орбан изгради кампанията си върху обещанието да приближи черноморската страна към европейските стандарти след години на фискален популизъм и политическа нестабилност, съчетани със занемаряване на инфраструктурата и обществените услуги.
„На 6 декември трябва да се направи решителен избор: Можем да се превърнем във водеща страна членка на ЕС или отново да останем на опашката. Не съм доволен от средното равнище в Румъния“, каза Орбан пред членове на партията си по време на предизборната кампания.
Румънската лея се търгуваше близо до историческо дъно спрямо еврото миналата година след поредица от корупционни скандали, които свалиха три правителства след последните парламентарни избори през 2016 г.
И трите основни рейтингови агенции дават кредитен рейтинг на Румъния, който е само с една степен над „боклук“ с негативна перспектива.
Социалдемократическата партия, която ще се стреми към връщане на власт, след като правителството й подаде оставка заради вот на недоверие, си върна част от подкрепата през последните месеци на фона на безпокойството сред основните й избиратели в селските райони от консервативните фискални възгледи на Орбан.
Коронавирусната пандемия също засили гнева заради ограниченията за социално дистанциране, които нанесоха удар на хиляди малки фермери, продаващи стоките си в близките градове.
Над 18 млн. румънци имат право на глас, но анализатори очакват избирателната активност да е около 40% заради опасенията на избирателите от заразяване. Избирателните секции отвориха врати в 7 ч. местно време и трябва да затворят в 21 ч.
Обществени допитвания дават на Националната либерална партия (НЛП) на Орбан между 28% и 30% от гласовете, а социалдемократите получават между 24% и 26%. Допитване от септември даде 35% на НЛП спрямо 20% за социалдемократите.
Ако спечели изборите в неделя, НЛП се очаква да потърси коалиционно правителство с прогресивната партия USR-Plus (съкращение от имената на двете участващи партии „Съюз Да спасим Румъния“ и „Партия на свободата, единството и солидарността“), която получава между 15% и 17% в допитванията.
Със свиване на брутния вътрешен продукт от 6% на годишна основа през третото тримесечие икономическото представяне на Румъния беше сред най-лошите в ЕС по време на пандемията макар НЛП твърди, че се е стремила да остави по-голямата част от икономиката отворена.
„Както установиха всички страни, изключително трудно е да се постигне баланс между запазването на безопасността на хората и защитата на прехраната“, коментира Зигфрид Муресан, член на НЛП в Европейския парламент.
Социалдемократите обвиниха правителството, че е стигнало твърде далеч, като е затворило закритите фермерски пазари през студената зима.
„Трябва да гласувате, за да се спасите. Румънците искат правителството да спре този вирус и да върне надеждата, да отвори отново училищата, да създаде сигурни работни места и да осигури достойни пенсии“, написа на страницата си във Facebook лидерът на Соцалдемократическата партия Марчел Чолаку.