fallback

Източна Европа страда повече от кризата, отколкото се очакваше

Втората вълна удря силно държави като Полша или Чехия, а възстановяването ще отнеме значително повече време. Но има и светлина в тунела…

13:28 | 01.10.20 г.
Автор - снимка
Създател

Причинената от коронавируса криза засегна източноевропейските държави по-силно от очакваното преди месеци. Ако в началото на пандемията изглеждаше така, сякаш регионът преминава през кризата сравнително добре, сега картината не изглежда толкова оптимистично, показва последната икономическа прогноза на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).


Според прогнозата пътят за връщане на икономическото ниво преди избухването на пандемията сега ще бъде значително по-дълъг. "Това са две изгубени години за икономиката на Източна Европа", каза главният икономист на ЕБВР Беата Яворчик пред Handelsblatt.

Икономическият спад в Полша, Литва и Унгария е по-малък, отколкото в западноевропейските страни, но тези икономически все още догонващи страни всъщност трябва да растат много по-бързо.


Много източноевропейски страни се измъкнаха от първата вълна през пролетта със сравнително малък брой инфекции, но сега във втората вълна са силно засегнати. Поради мерките за ограничаване ЕБВР ревизира икономическата си прогноза значително надолу в сравнение с май.

Тя очаква икономическата продукция в Централна Европа и балтийските държави да спадне с 4,4% тази година. За 2021 г. се очаква възстановяване от 3,5 процента. Ръстът през следващата година обаче няма да може да компенсира спада през тази година.

През май ЕБВР все още очакваше ръст от 4,6% през 2021 г. за тези страни от Централна Европа. Според изчисленията спадът ще бъде особено тежък за източноевропейските държави от ЕС Хърватия, Словения и Словакия. Само трите балтийски държави ще могат да компенсират икономически спада към края на 2021 г.

Но дори и най-голямата източноевропейска държава от ЕС, Полша, която премина през финансовата криза от 2008/09 г. като единствената държава в ЕС без рецесия, няма да може да се върне на икономическото си ниво от 2019 г. до първото тримесечие на 2022 г., твърди банката.

Нещата изглеждат още по-зле за Русия, където училищата са затворени отново за две седмици по-малко от месец след началото на училищната година в Москва, а два милиона души са поставени под карантина.

Руската икономика ще достигне нивата отпреди кризата през четвъртото тримесечие на 2022 г., след спад от 4,5% тази година и ръст от 3% през следващата година.

Спасителният пакет на ЕС срещу коронакризата, от който ще се възползват и държавите от Източна Европа, казва Яворчик, е големият лъч надежда. „Но това вероятно няма да се случи следващата година, а по-късно”. Това е и една от причините банката за развитие да не очаква връщане на икономическото ниво от 2019 г. за страните от Източна Европа до 2022 г.

В Източна Европа и Северна Африка, регионите, в които функционира ЕБВР, през първата половина на годината вече имаше повече загуби на работни места и закриване на компании, отколкото след световната финансова криза през 2008/09.

15% от населението там са загубили работата си, повече от два пъти над нивата им в напредналите европейски икономики. Проучването на ЕБВР е проведено от Мюнхенския институт Ifo въз основа на 40 хил. респонденти в страни от Близкия изток, Северна Африка и шест западноевропейски държави. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:02 | 14.09.22 г.
fallback