Руският президент Владимир Путин затяга прегръдката си около изпадналия в затруднение свой съюзник Александър Лукашенко, докато беларуският лидер засилва репресиите на фона на продължаващите антиправителствени протести в източноевропейската страна, пише Bloomberg.
Путин, който ще бъде домакин на Лукашенко по време на разговорите им в Сочи в понеделник, е решен да покаже, че демонстрантите от опозицията няма да свалят беларуския президент, споделят източници, близки до Кремъл, които желаят да запазят анонимност.
Това е първата им среща лице в лице, откакто избухнаха протестите в Беларус с искане за оставката на Лукашенко, след като той заяви, че е спечелил убедително изборите на 9 август, с които удължи своето 26-годишното управление.
И докато демонстрантите не дават признаци скоро да се откажат от своите искания, Лукашенко също не прави отстъпки.
„Беларус е от огромно значение“, споделя Михаил Виноградов, който ръководи Фондацията за политика в Санкт Петербург. "Путин не иска да се окаже от губещата страна", добавя той.
Кризата, обхванала най-близкия партньор на Москва, отразява бунтовете, които пометоха прокремълските лидери в Украйна и Армения след 2014 г. и се случва на фона на решението на Путин да промени руската конституция, с което да си осигури удължаване на своето управление потенциално до 2036 г.
Руското ръководство беше изненадано от мащабите на вълненията в Беларус, посочват хора, близки до Москва. Въпреки че Русия не вярва на Лукашенко, тя не може да приеме опозицията, която би дошла на власт чрез улични протести, и ще го подкрепи, докато насърчава стъпки към евентуално наследяване, добавят тя.
Европейският (ЕС) съюз и САЩ осъдиха репресиите и отхвърлиха резултата от изборите, но досега само заплашват със санкции.
Опозицията, която се обедини зад Светлана Тихановска, която в момента се намира в изгнание в Литва, категорично заявява, че тя е спечелила изборите и иска Лукашенко да започне преговори за предаване на властта.
Хиляди опозиционни протестиращи излязоха днес в беларуската столица Минск и в други градове в страната, съобщава уебсайтът Tut.by. Полицията задържа 114 души по време на протести в пет региона в събота, съобщи държавната новинарска служба Belta на своя уебсайт.
Миналия месец Путин заяви, че се е договорил с Лукашенко да изпрати руска полиция, за да помогне за потушаване на вълненията, ако е необходимо, като добави, че все още не вижда нужда от подобни мерки. Русия изпрати медийни служители в Беларус, за да замени стачкуващия персонал в държавната телевизия.
Беларус поиска от Русия да разсрочи дълг от 1 млрд. долара като отделно от това в петък се състояха и дискусии относно доставките на руски газ.
Отношенията между Лукашенко и Путин се изостриха, след като миналата година той се противопостави на руския натиск за по-дълбока интеграция и вместо това реши да се насочи към сближаване със Запада.
„Беларусите наистина са ужасени от подкрепата на Путин към Лукашенко“, който е станал „напълно чужд на собствения си народ“, споделя Валери Цепкало, опозиционен политик, по телефона, докато се намира в изгнание в Полша.
Съществува риск „Русия да превърне своя най-верен съсед в население, което я възприема като аксесоар на Лукашенко и неговия авторитаризъм“, смята Найджъл Гулд—Дейвис, бивш британски посланик в Беларус, който сега е старши сътрудник в Международния институт за стратегически изследвания в Лондон.