Държавните и правителствените ръководители на държавите от ЕС не признават резултата от противоречивите президентски избори в Беларус.
“Изборите не бяха нито честни, нито свободни”, заяви канцлерът на Германия Ангела Меркел след специалната среща на върха на ЕС за политическата криза в Беларус.
Спешно свиканата дискусия в ЕС за политическата криза в Беларус започна по обяд.
Опозицията в Беларус се надяваше на ясен сигнал за подкрепа от специалната среща на върха, проведена като видеоконференция: държавните и правителствените ръководители не трябва да признават неотдавнашните избори на президент Александър Лукашенко, смятат те. Кандидатът за президент Светлана Тихановска заяви във видео съобщение, публикувано в сряда, че вотът на 9 август е бил незаконен.
Привържениците и опозиционните активисти на Тихановска, която избяга в Литва, я смятат за истинския победител в президентските избори. Изборната комисия присъди на Лукашенко 80,1 процента от гласовете. След 26 години на власт сега той възнамерява да поеме шести мандат. На публични изяви наскоро той категорично отказа да прехвърли властта.
Днес Лукашенко призова ЕС да се справи със собствените си проблеми.
"Преди да насочите пръста си към нас, трябва да се справите с въпроси като “жълтите жилетки "във Франция или ужасните вълнения в САЩ”.
Противниците на Лукашенко се надяват канцлера на Германия Ангела Меркел да поеме посредническа роля в конфликта.
"Разбира се, че приветстваме всеки опит за организиране на диалог в гражданското общество", заяви политическият опозиционер Мария Колесникова от координационния съвет пред DPA. "Все още не ми е ясно на какво настояват Меркел и Путин”. Руският президент Владимир Путин предупреди преди дни чуждите държави да не се намесват в Беларус.
По-рано днес Лукашенко заяви, че е наредил на вътрешното министерство да сложи край на размириците в Минск, избухнали след президентските избори, които според опонентите на Лукашенко са били фалшифицирани, предаде Ройтерс, като се позова на агенция БелТА. Президентът каза, че на група служители в държавни медии, участвали в стачка като част от протестите, няма да бъде разрешено да се върнат на работа.
Лукашенко разпореди също на властите да засилят сигурността по границата, за да се попречи на "навлизането в Беларус от други страни на бойци, оръжия, боеприпаси, пари за финансиране на безредиците", предаде БелТА, цитирана и от ТАСС.
Президентът възложи на беларуския Комитет за държавна сигурност (КГБ) да пресече действията на организаторите на уличните протести да прекъсне каналите за финансирането им от чужбина. Според Лукашенко с тези пари се плаща на някои участници в протестите. "Не искам да кажа, че всички са такива. Но големи суми се получават, при това открито", отбеляза той.