fallback

Русия потъва в дълбока коронакриза

Страната се насочва към пик на вълната, докато икономиката и заплатите продължават да падат, а милиони руснаци са изложени на риск от бедност

15:43 | 28.04.20 г. 32
Автор - снимка
Създател

За облекчаване на мерките срещу разпространението на коронавируса в Русия все още е доста рано. В понеделник страната изпревари по отношение на здравната статистика съседен Китай с 87 147 случая на коронавирус. Общо 6 988 нови инфекции за деня представляват само минимално намаление в сравнение с рекорда в неделя, когато бяха отчетени 6 311 нови случая.

Докато ситуацията в Москва се стабилизира, вирусът се разпространява все по-бързо в регионите на страната. Говорителят на Кремъл Дмитри Песков очаква пикът на вълната да е в средата на май. Дори традиционният военен парад на Червения площад бе отменен с нежелание от президента Владимир Путин, пише в свой анализ германският Handelsblatt.

По-късно днес президентът отново ще говори пред руснаците, а от източници сред губернаторите изтече информация, че има вероятност да удължи строгите мерки за администрацията и бизнеса, които са в сила от последната седмица на март.

Самият Путин говори за „почивни дни“, защото владетелят на Кремъл не желае името му да се свързва с негативни новини. Други - в случая губернаторите - са отговорни за предоставянето на лошите новини, като например за въвеждането на ограничителна система за преминаване, с която да се позволява на руснаците да напускат домовете си.

За руската икономика „предписаната кома“ е вторият голям удар. Ето защо настоящите прогнози за растеж стават все по-мътни с всеки изминал ден. Сега ръководителят на сметната палата Алексей Кудрин коригира прогнозата си за растежа на брутния вътрешен продукт от минус 5,5 до минус 8 процента. Консултантската фирма McKinsey дори прогнозира 10-процентов спад на БВП при по-песимистичния сценарий.

Още преди налагането на мерките спадът на цените на петрола удари силно руската икономика. Безпрецедентното и изключително болезнено за Русия споразумение с петролния картел ОПЕК, в рамките на което Москва обеща да намали собственото си производство с 2,5 милиона барела на ден, за да стабилизира цената на петрола, досега има малък ефект: цената на петрола продължава да е много ниска.

Износът на петрол генерира около 30 процента, а заедно с газа, чиято цена често е обвързвана със стойността на петрола, генерира 60 процента от приходите от руския износ. Общо 40 процента от доходите на домакинствата в страната идват от продажбата на нефт и газ.

Бюджетът е съобразен с цена на петрола от 42 долара за барел. Всичко под тази цена означава, че правителството е принудено да използва резервните фондове. В годините на петролния бум Националният фонд за богатството бе добре запълнен и към началото на март имаше 123 млрд. долара, но загубите сега са огромни.

Близкият до Кремъл всекидневник „Известия" очаква дефицит от еквивалента на над 70 млрд. долара за текущата година. Deutsche Bank изчислява, че ако руският петрол от сорта Урал, най-важният суров петрол за Русия, струва 15 долара за барел (наскоро цената беше дори по-ниска), тогава руските резерви ще бъдат изразходвани в рамките на две години. На цена от 30 долара те ще са достатъчни за шест години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:44 | 13.09.22 г.
fallback